Кентаки е сојузна држава од САД. Главен град е Френфорт, а најголем е Луисвил.

Кентаки
Commonwealth of Kentucky
Знаме на Кентаки Печат на Кентаки
Знаме Печат
Прекар(и): Bluegrass State
Гесло: United we stand, divided we fall
АлабамаАлјаскаАризонаАрканзасКалифорнијаКолорадоКонектикатДелаверФлоридаЏорџијаХаваиАјдахоИлиноисИндијанаАјоваКанзасКентакиЛуизијанаМејнМерилендМасачусетсМичигенМинесотаМисисипиМонтанаМисуриНебраскаНевадаЊу ХемпширЊу ЏерсиНово МексикоЊујоркСеверна КаролинаСеверна ДакотаОхајоОклахомаОрегонПенсилванијаРод АјлендЈужна КаролинаЈужна ДакотаТенесиТексасЈутаВермонтВирџинијаВашингтонЗападна ВирџинијаВисконсинВајоминг
Службен јазик Англиски[1]
Главен град Френкфорт
Најголем град Луисвил
Површина  37. место
 - Вкупно 104 749 км²
 - Широчина 225 км
 - Должина 610 км
 - % вода 1,7
 - Гео. ширина 36° 30′ СГШ до 39° 09′ СГШ
 - Гео. должина 81° 58′ ЗГД до 89° 34′ ЗГД
Население  26. место
 - Вкупно 4 173 405
 - Густина 39,28/км² (23. место)
Надм. вис.  
 - Највисока точка Блек Маунтајн[2]
1 263 м
 - Најниска точка Река Мисисипи[2]
78 м
Влез во сојузот  1 јуни 1792 (15)
Гувернер Стив Бешиар (Д)
Сенатори Мич Мекконел (Р)
Џим Банинг (Р)
Делегација на конгресот
Часовен појас {{{часовен појас}}}
Кратенки KY US-KY
Портал www.kentucky.gov

Кентаки како тема во уметноста и во популарната музика

уреди
  • „Стариот дом во Кентаки“ (Old Kentucky Home) - песна на американскиот поп-рок пејач Ренди Њумен (Elvis Presley) од 1970 година.[3]

Белешки

уреди
  1. „Kentucky State Symbols“. Kentucky Department for Libraries and Archives. Архивирано од изворникот на 2007-07-31. Посетено на 2007-12-24.
  2. 2,0 2,1 „Science In Your Backyard: Kentucky“. United States Geological Survey.
  3. DISCOGS, Randy Newman ‎– 12 Songs (пристапено на 19.12.2017)

Наводи

уреди

Координати: 37.5° СГШ 85° ЗГД