Македонија во 2005 година

Република Македонија во 2005 година
Знаме на Македонија Грб на Македонија
Години : 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008
Векови: 20 век · 21 век · 22 век
Децении: 1980-ти 1990-ти 2000-ти 2010-ти 2000-ти 2010-ти 2020-ти
Години: 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008

Водачи Уреди

Настани Уреди

јануари Уреди

 • 1 јануари - Основана Дирекција за храна.
 • 15 јануари - Владата на Република Македонија со цел да се зајакнат и координираат активностите, назначува Национален координатор за подготовките на земјата за членство во НАТО.
 • 31 јануари - Владата на Република Македонија ги финализирала одговорите од Прашалникот на Европската Комисија за апликацијата на Република Македонија за членство во ЕУ.

февруари Уреди

 • 14 февруари - Делегација на Република Македонија во Брисел ги предададе Одговорите на прашалникот од Европската Комисија на претседателот на Европската комисија Хозе Мануел Баросо.

март Уреди

април Уреди

мај Уреди

јуни Уреди

јули Уреди

август Уреди

септември Уреди

октомври Уреди

ноември Уреди

 
 
 • 9 ноември - Европската комисија го објави мислењето за кандидатурата на Република Македонија за членство во Европската унија. Во мислењето се препорачува доделување на статус кандидат за членство во ЕУ.
 • 26 ноември - Лилјана Поповска ја формира Демократска обнова на Македонија.
 • 30 ноември - Тито Петковски ја формира НСДП, како реакција на незадоволството кое подолго време владееше во редовите на СДСМ. Формирањето на оваа партија се смета како еден од главните фактори за поразот на владата на Владо Бучковски во јули 2006 година. На тие избори НСДП освои 6 пратенички места и стана дел од владејачката коалиција.

декември Уреди

Култура Уреди

Музика Уреди

 
Леб и сол Anthology
 
По тебе

Филм и телевизија Уреди

 
BOM TV

Книги и списанија Уреди

 
Kajgana.com

Објекти Уреди

 
Ресенски сарај
 
Споменик Македонија

Останато Уреди

 • За првпат е доделен Орден за воени заслуги.
 • Македонија со 38% невработеност.
 • Комбиниран медицински тим од три земји вклучувајќи ја и Македонија им се придружува на силите на НАТО во Авганистан..
 • Македонија е домаќин на вежбите на ПзМ „Кооперативен придрушник 05“ и „Кооперативен стрелец 05“.
 • Основан е ЕЛЕМ.
 • Основан е МЕПСО.
 • Основано е КБ Прво пензиско друштво.

Спорт Уреди

Фудбал Уреди

2005-02-09
16:00
Македонија   0 – 0   Андора Градски, Скопје
Гледачи: 5,000
Судија: Јохан Вербист (Белгија)
(Report)

2005-03-30
20:00
Македонија   1 – 2   Романија Градски, Скопје
Гледачи: 15,000
Судија: Том Овребо (Норвешка)
Мазнов   31' (Report) Митае   18'58'

2005-06-04
20:00
Ерменија   1 – 2   Македонија Ханрапетакан, Ереван
Гледачи: 2.870
Судија: Селчук Дерели (Турција)
Манучаријан   55' (Report) Пандев   29' (пен..)47'

2005-06-08
17:00
Чешка   6 – 1   Македонија На Стендлеч, Теплице
Гледачи: 14,150
Судија: Артуро дауден Ибанез (Шпанија)
Колер   41'45'48'52'
Роситцки   73'
Барош   87'
(Report) Пандев   13'

2005-08-17
20:00
Македонија   0 – 3   Финска Градски, Скопје
Гледачи: 6,800
Судија: Матеу Матеас (Англија)
(Report) Еременко   8'45'
Роија   87'

2005-09-07
19:00
Финска   5 – 1   Македонија Ратина, Тампере
Гледачи: 6,467
Судија: Кристин Јакобсон (Израел)
Форсел   10'12'61'
Тихинен   41'
Ерменко   54'
(Report) Мазнов   48'

2005-10-12
19:30
Холандија   0 – 0   Македонија Амстердам Арена, Амстердам
Гледачи: 50,000
Судија: Стефано Фарина (Италија)
(Report)

* Пријателски натпревари

11 11 2005
15:00
Иран   1 – 2   Македонија Азади - Лџ Куп, Техеран
Гледачи: 10,000
Судија: Делевар Рахман (Бахреин)
Хашемијан Вахид   14' Report Карчев Никола   8'
Нухиу Андреј   41'

12 11 2005
16:00
Лихтенштајн   1 – 2   Македонија Рајн Парк, Вадуз
Гледачи: 16,000
Судија: Делевар Рахман (Бахреин)
Делиа Фабио   14' Report Балдовалиев Зоран   81'
Илиоски Баже   90'

13 11 2005
15:00
Парагвај   1 – 0   Македонија Азади - Лџ Куп, Техеран
Гледачи: 3,000
Судија: Мосафари Навид (Иран)
Лопез Педро   11' Report

Кошарка Уреди

Починати Уреди

 
Васко Караџа
 
Милчо Ристов

Родени Уреди

Наводи Уреди