ФК Башкими — распаднат македонски фудбалски клуб од Куманово. Името на клубот значи „единство“ на албански јазик.

ФК Башкими
KF Bashkimi
Logo
Целосно имеФудбалски Клуб Башкими Куманово
Основан1947; пред 77 години (1947)
Распуштен2008; пред 16 години (2008)
СтадионГрадски стадион Куманово
(Капацитет: 7,000)
Последна сезона
2007/08

10-то
Домашни бои
Гостински бои

Историја уреди

Тимот настапувал во Првата лига на Македонија, но го откажал своето учество во сезоната 2008/2009 поради финансиски проблеми и престанал да постои како клуб.[1]. Најголем успех на клубот било освојувањето на македонскиот фудбалски куп во сезоната 2004/2005.

Извори уреди

  1. „Macedonianfootball.com“. Архивирано од изворникот на 2008-08-22. Посетено на 2009-05-10.

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди

Официјално мрежно место на Фудбалската федерација на Македонија