Џејмс Ворд-Проус

Џејмс Ворд-Проус (роден на 1 ноември, 1994) е англиски фудбалер, играч од средниот ред на Саутхемптон и на англиската репрезентација.

Џејмс Ворд-Проус
James Ward-Prowse v Augsburg 2017.jpg
Лични податоци
Полно име Џејмс Мајкл Едвард Ворд-Проус[1]
Роден на 1 ноември 1994 (1994-11-01) (25 г.)[2]
Роден во Портсмут, Англија
Држава Англија Англија
Висина &100000000000001730000001,73 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Саутхемптон Саутхемптон
Број 16
Младинска кариера
Саутхемптон Саутхемптон
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2011- Саутхемптон Саутхемптон 215 (21)
Репрезентација
2010-2011 Англија Англија 17 7 (1)
2012-2013 Англија Англија 19 4 (0)
2013-2014 Англија Англија 20 7 (1)
2013-2017 Англија Англија 21 31 (6)
2017- Англија Англија 2 (0)
 • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 21 септември 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 6 септември 2011

БиографијаУреди

Ворд-Проус е роден во Портсмут и е син на Џон Ворд-Проус,[3] адвокат од Фарлингтон.[4] Иако членовите на неговото семејство се навивачи на Портсмут,[3] тој им се приклучил на нивните ривали, Саутхемптон на возраст од осум години.[5]

Технички карактеристикиУреди

Првенствено игра како внатрешен играч од средниот ред или како десно крило.

КариераУреди

Клупска кариераУреди

Џејмс Ворд-Проус се приклучил на академијата на Саутхемптон на возраст од осум години, а подоцна бил вклучен во секој натпревар на тимот под-18 години во сезоната 2010-2011 пред да стане редовен член во 2011 година.[2] Својот прв повик за сениорскиот тим Ворд-Проус го добил во октомври 2011 година, кога и го направил своето деби за првиот тим на Саутхемптон на возраст од само 16 години во натпревар од Лига купот против Кристал Палас.[6][7][8] Во својот втор старт за клубот, Ворд-Проус го постигнал првиот гол за Саутхемптон во победата со 2-1 над Ковентри Сити помагајќи му на својот тим да се пласира во четвртата рунда на ФА Купот.[2][9][10] Откако светците обезбедиле промоција во Премиер лигата во мај 2012 година, Вард-Проус бил еден од четирите "младинци" на кој им бил понуден професионален договор, заедно со Џек Стивенс, Лук Шоу и Калум Чемберс.[11]

На 11 април, го постигнал својот прв гол во Премиер лигата, отворајќи го резултатот од пенал во победата со 2-0 против Хал Сити.

Репрезентативна кариераУреди

Ворд-Проус ја претставувал Англија на младинско ниво во репрезентациите под 17, под 19, под 20 и под 21 година.

Со репрезентацијата под 21 година во 2015 година, настапил на Европското првенство во Чешка, играјќи само во првиот натпревар од турнирот каде Англија била елиминирана уште во групната фаза.

НаводиУреди

 1. „Premier League Clubs submit Squad Lists“ (PDF). Premier League. 3 September 2014. конс. 2 January 2015. 
 2. 2,0 2,1 2,2 „James Ward-Prowse“. Player Profiles. Southampton F.C. конс. 11 September 2013. 
 3. 3,0 3,1 Walter, Simon (27 October 2011). „Why teenager James ditched Pompey for Saints“. Southern Echo. конс. 27 October 2011. 
 4. „John Ward-Prowse“. Legal Hub. конс. 27 October 2011. 
 5. „Profile“. Southampton F.C. конс. 25 October 2011. 
 6. Nigel Adkins backs 16-year-old Southampton debutant“, BBC Sport, 24 октомври 2011 (посет. 11 септември 2013 г).
 7. Smith, Chris. „Crystal Palace 2–0 Southampton“, BBC Sport, 24 октомври 2011 (посет. 11 септември 2013 г).
 8. Butler, Matt. „Crystal Palace 2 Southampton 0: Williams is the spark as Eagles leave it late“, Daily Mail, 26 октомври 2011 (посет. 14 септември 2013 г).
 9. Coventry 1–2 Southampton“, BBC Sport, 7 јануари 2012 (посет. 11 септември 2013 г).
 10. Coventry 1 Southampton 2: Sky Blues dumped out by youthful Saints side“, Daily Mail, 7 јануари 2012 (посет. 14 септември 2013 г).
 11. Southampton promote academy quartet to first team squad“, BBC Sport, 23 мај 2012 (посет. 11 септември 2013 г).

Надворешни врскиУреди