Жарко Шешум (16 јуни 1986) е пензиониран српски ракометар.

Клупска кариера

уреди

Роден во Бачка Паланка, Шешум започнал да игра во неговиот роден клуб Синтелон. Тој бил промовиран во сениорскиот тим во сезоната 2002-03, на 16-годишна возраст. На почетокот на 2007 година, Шешум бил префрлен во Унгарија и потпишал договор со МКБ Веспрем. Тој му помогна на тимот да освои три последователни шампионски титули. Во 2010 година, Шешум се преселил во Германија и му се приклучил на Рајн-Некар Левен, поминувајќи ги следните четири години во клубот. Тој потоа играл за германскиот тим Фриш Ауф Гепинген од 2014 до 2018 година, освојувајќи две последователни титули во Купот на ЕХФ (2016 и 2017 година).

Интернационална кариера

уреди

Млад

уреди

На младинско ниво, Шешум бил инструментален член на победничката екипа на Србија и Црна Гора на Европското првенство до 18 години во август 2004 година.[1] Подоцна ја предводел својата нација до златниот медал на Светското првенство за играчи до 19 години во август 2005 година.[2] Подоцна истиот месец, Шешум бил важен член на тимот кој завршил како вицешампион на Светското првенство за играчи до 21 година.[3]

Сениор

уреди

Репрезентативец на Србија од нејзиното основање,[4] Шешум го направил своето големо деби за државната репрезентација на Светското првенство 2009 година. Тој исто така бил член на тимот што го освои сребрениот медал на Европското првенство во 2012 година, но го пропуштил финалето поради повреда.[5] Потоа, Шешум бил избран да се натпреварува на Летните олимписки игри 2012 година.[6]

Трофеи

уреди
МКБ Веспрем
 • Унгарска Лига: 2007–08, 2008–09, 2009–10
 • Унгарски Куп: 2006–07, 2008–09, 2009–10
 • Куп на победниците на куповите на ЕХФ: 2007–08
Рајн-Некар Левен
 • Куп на ЕХФ: 2012–13
Фриш Ауф Гепинген
 • Куп на ЕХФ: 2015–16, 2016–17
Кадетен Шафхаузен
 • Швајцарска ракометна лига: 2018–19

Наводи

уреди
 1. „Plavi bez poraza do zlata“ (Serbian). glas-javnosti.rs. 2 August 2004. Посетено на 6 August 2020.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 2. „Apsolutni šampioni“ (Serbian). novosti.rs. 12 August 2005. Посетено на 6 August 2020.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 3. „Srebro za plave u Budimpešti“ (Serbian). b92.net. 29 August 2005. Посетено на 6 August 2020.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 4. „Novi početak za srpski rukomet“ (Serbian). sportskacentrala.com. 5 October 2006. Посетено на 6 August 2020.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)[мртва врска]
 5. „Srbija osvojila srebro u Beogradu“ (Serbian). b92.net. 29 January 2012. Посетено на 10 May 2020.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 6. „Vuković odbrao 15 olimpijaca“ (Serbian). b92.net. 21 July 2012. Посетено на 6 August 2020.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски

уреди