РК Партизан

српски ракометен клуб

Ракометниот клуб Партизан е белградски ракометен клуб. Клубот е дел од спортското друштво Партизан.

Историја уреди

Ракометниот клуб Партизан е основан во 1948 година. Основачи биле: Боња Шварц, Маријан Фландер, Артур Такаш и Звонко Бенедиковиќ. Прв тренер бил М. Фландер, го формирал тимот на студентите од прва и втора година од машкото средно училиште: Јанчиќ Богдан, Јанчиќ Бранко, Мијалковиќ Радомир, Петровиќ Куки, Зечевиќ Драшко, Станкиќ Светислав, Тадиќ Душан, Ватовец Милано, Џепаровски Благоје, Милинковиќ Орџ, Јаношевиќ Василие Убомир, Душан Анушиќ, Миладиновиќ Влада, Душан Димитријевиќ, Љубомир Кордиќ, Салко Насечиќ и Милјан Милјаниќ (прославен тренер на фудбалот).

Првиот натпревар во голем ракомет: РК Партизан го играше со Раднички од Крагуевац. Конечниот резултат бил 22:2 за РК Партизан. Првиот капитен на РК Партизан беше Богдан Јанчиќ.

7 јануари 1957 година, на Божиќ, РК Партизан го започнува својот живот во мал ракомет.

Уште на 29 ноември 1958 година, го освоиле првиот голем трофеј на Југословенскиот куп (во тој момент клубот беше вицешампион). Во финалето РК Партизан бил подобар од Младост од Загреб. Резултатот бил 10:8. Далеку најдобар играч на финалето беше Драган Мики Стевановиќ.

Состав на освојувачи на првиот трофеј: Шулетиќ, Рабата, Јовановиќ, Стевановиќ, Хасан Џекај, Јанчиќ, Вуковиќ, Клишиќ, Ерор, Мартиншевиќ, Радуловиќ, а тренер бил: Б.Мутиќ

Времето на 60-тите години е време на првата и втората лига. Во сезоната 1965/66 година ракометарите на Партизан стигнуваат до вториот југословенски куп (повторно како второпласирани). Овој пат во финалето беше поразен РК Босна Сараево, со резултатот од првиот натпревар е 14:9, реваншот се одигра на 25 мај (Ден на младите) во Титов Куморовец , а резултатот беше нерешено 11:11.

Набргу по освојувањето на националниот куп, Драган Мики Стевановиќ станал секретар на клубот, а потоа за Партизан настапил легендарниот фудбалски голман Милутин Сошиќ.

Во овој период бил формиран женски ракометен клуб.

70-тите почнале многу успешно, Рк Партизан во сезоната 1970/71 го освои третиот југословенски куп. Финалето се играло во Сомбор, каде РК Партизан го совладал РК Црвенка со 18:14 (а овој пат клубот беше вицешампион). Следната сезона, клубот се враќа во Првата лига на Југославија.

Во 1991 година, ракометниот клуб Партизан се враќа во Првата лига. 90-тите бил обележани со неоправдани војни и без никакви предизвикани санкции.

Мај 1993 година ракометниот клуб „Партизан“ ја освоил шампионската титула, со што за првпат станува шампион на Југославија. Долго ќе се памети три мечот од финалето на плеј-офот- на утакмицата со Црвена звезда . Имиња на победниците за освојување на првата титула се: Џорџе , Журиќ, Маглајлија, Ступар, Росиќ, Јовановиќ, Поповиќ, Перуничиќ, Рогановиќ, Пртина и Станковиќ со тренерот Јовиќ Елезовиќ.

Најголемиот успех во европските натпреварувања за учество во полуфиналето на „ЕХФ купот на победници" во ( 1998 година / 1999 година и 2001 година / 2002 година ) и во полуфиналето ЕХФ купот Челинџ во ( 2010 година / 2011 година ), како и учество во Лигата на шампионите ( 1999 година / 2000 година, 2003 година / 2004 година, 2011 година / 2012 година и 2012 година / 2013 година ). Запомнети се легендарните натпревари на меѓународните натпреварувања: Партизан - Нидеревиќ, Партизан - Сиудад Реал и Партизан - Загреб.

Во 2007 година РК Партизан го освои првиот Куп во ракомет Србија. Финалето било организирано во Крагујевац, а во финалето РК Партизан го совлада Југовиќ со 31:26. Состав: Марјанац, Цирковиќ, Маркичевиќ, Радуловиќ, Станковиќ А., Стојковиќ, Вујадиновиќ, Радовановиќ, Митровиќ, Радосавjeевиќ М., Станковиќ Б., Миличевиќ, Беоканин, Мирковиќ, тренер: Никола Јевремовиќ.

Двоен круна (3)  :
1992/93, 1993/94, 2011/12.

Успејте уреди

Конкуренција Број Година
Државно првенство - 9 (рекорд)
Првенство на СР Југославија Шампион 6 1992/93, 1993/94, 1994/95, 1998/99, 2001/02, 2002/03.
Вториот 4 1991/92, 1995/96, 2003/04, 2005/06.
Српско првенство Шампион 3 2008/09, 2010/11, 2011/12.
Вториот 2 2006/07, 2012/13 година.
Националниот Куп - 11 (рекорд) 15x15пкс| Starвезда за 10 победници во Купот
Куп на СФР Југославија Победник 3 1959, 1965/66, 1970/71.
Финалист 0 /
СРЈ / СЦГ куп Победник 4 1992/93, 1993/94, 1997/98, 2000/01.
Финалист 4 1998/99, 2002/03, 2003/04, 2005/06.
Купот на Србија Победник 4 2006/07, 2007/08, 2011/12, 2012/13.
Финалист 1 2008/09 година
Национален суперкуп - 3
Супер куп на Србија Победник 3 2009, 2011, 2012 година.
Финалист 1 2013 година.
Континентални натпревари
Куп на Победниците на Куповите EHF Победник 0 /
Финалист 0 /
Полуфинале 2 1998/99, 2001/02 година.
Куп на предизвици во ЕХФ Победник 0 /
Финалист 0 /
Полуфинале 1 2010/11.
Други натпревари
Трофеј на Добој Победник 2 1998, 2004 година.
Финалист 1 1999 година.

Тековен состав уреди

Тим 2015/16, на официјалната страница на РК Партизан [1] :

Број Име и презиме Позиција
12 Александар Томиќ голманот
4 Орџ Шотра лево крило
5 Немања Žивковиќ десното крило
8 Стеван Сретениновиќ лев бек
9 Вук Миленковиќ стожер
11 Јанко Пешиќ десното крило
13 Матија Пизурица среден бек
14 Андрија Đуришиќ среден бек
15 Мијат Перуничиќ лев бек
16 Михаило Илиќ голманот
17 Михајло Радојковиќ десен бек
19 Дарко Стевановиќ лев бек
22 Никола Ивановиќ десен бек
24 Лазар Кукиќ среден грб
25 Шиван Пешиќ стожер
27 Алекса Макшиќ лево крило / играч од средниот ред
32 Лука Радовиќ голманот
33 Иван Поповиќ стожер
34 Игор Мрчуšа (капетан) лев / среден грб
57 Михаило Стожеjeевиќ лев бек
70 Милан Чугуз голманот

Тренер  : Ненад Макшиќ

Помошни тренери  : Јосип Драслер и Жељко Радојевиќ

Поранешни играчи уреди

Поранешни тренери уреди

 • Маријан Фландер
 • Радосав Мутиќ
 • Срѓан Праalак
 • Вилим Тишиќ
 • Зоран Пантазис
 • Драган Стевановиќ
 • Петар Лазаревиќ
 • Коста Веселиновиќ
 • Витомир Арсениевиќ
 • Влатко Мартиншевиќ
 • Питер Ерор
 • Владимир Циндриќ
 • Đорче Вучининиќ
 • Василије okокиќ
 • Михајло Обрадовиќ
 • Касим Каменица
 • Јовица Елезовиќ
 • Предраг Хаџистевиќ
 • Миле Исаковиќ
 • Радомир Сарац
 • Никола Аџишиќ
 • Убомир Обрадовиќ
 • Душан Медиќ
 • Јездимир Станковиќ
 • Златан Арнаутовиќ
 • Веселин Вујовиќ
 • Бранко Штрбац
 • Бранислав Покрајац
 • Миле Малешевиќ
 • Тие прават Унканин
 • Вук Рогановиќ
 • Зоран Куртес
 • Марко Исаковиќ
 • Каслав Динчиќ
 • Никола Јевремовиќ
 • Зоран Ивиќ
 • Саша Бошковиќ
 • Александар Брковиќ

Надворешни врски уреди

 1. „Екипа 2015/16., на званичном сајту РК Партизан“. Архивирано од изворникот на 2015-12-22. Посетено на 2019-12-04.