РК Мешков Брест

Белоруски ракометен клуб

РК Мешков Брест е ракометен клуб од Брест, Белорусија. Тие моментално се натпреваруват во првата белоруска лига, СЕХА лигата и во ЕХФ Лигата на шампионите.

РК Мешков Брест
Основан2002 г.
ИгралиштеСпортски комплекс Викторија
Приемност3,740
Главен тренерСергеј Бебешко
ЛигаПрва белоруска лига
СЕХА лига
2015/161. место / 4. место
Бои
Клупски бои              
Дресови
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Домашен
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гостински

Клубот е именуван во чест на Анатол Пјатрович Мешков, промотор на ракометот во Белорусија и спортски ентузијаст.[1]

Историја уреди

Основање уреди

Идејата за создавање професионална ракометна екипа датира од средината на 90-тите години, кога турнирот во спомен на Анатолиј Петрович Мешков редовно се одржувал во Брест (последователно, овие натпревари станале дел од Купот на Белорусија меѓу машките екипи). Официјалниот роденден на ракометниот клуб „Брест“ по име Мешков се смета за 9 април 2002 година, кога основачите на новосоздаденото јавно здружение добиле државен документ за регистрација. Иницијативата за настап на клубот првично им припаѓала на синовите на Анатолиј Петрович - Сергеј и Александар, кои сè уште продолжуваат да учествуваат активно во формирањето на тимот. Првиот состав на клубот му бил доверен на еден од најдобрите ученици на Анатолиј Мешков, Владимир Савко. Во март 2003 година, украинскиот селектор Николај Шарко станал главен тренер на клубот.

2002-2010 уреди

Владимир Костиучик стана првиот играч со кого беше потпишан и регистриран договор. Дебито на РК Мешков Брест во домашните натпреварувања, каде што РК СКА Минск бил неспорен водач, започнало на 11-то ракометно првенство на Белорусија (сезона 2002/2003). Првиот натпревар од првенството во земјата се одржал на 24 октомври 2002 година, каде Брест победил со резултат ид 42:17 против Аркатрон. Првиот натпревар на Купот на Белорусија Мешков Брест го одиграл на 2 мај 2003 година. Во спортскиот комплекс на БРСУ, Мешков Брест го совладал СЦАФ со 23:18.

Првата година од учеството на клубот Брест на државното првенство довело до невиден исход: судбината на првенството било решено во третиот, дополнителен натпревар од серијата плеј-оф, во кој ракометарите на Мешков Брест биле поразени од главниот конкурент РК Аркатрон. Сепак, капитенот на екипата на Брест Владимир Галушко бил прогласен за најдобар играч на првенството. Најдобар стрелец на клубот станал Едуард Јаковенко (183 погодоци).

Второто место во дебитантската сезона, раководството на клубот го сметало за неуспех. Затоа, тие решиле да ја раскинат соработката со украинскиот селектор Николај Шарко, а на чело на тренерската позиција застанал Владимир Савко. Така, во сезоната 2003-2004 година, РК Мешков Брест немал поголеми конкуренти во белоруското првенство. Тимот изгубил само еднаш и имал вкупно 32 победи, што било обележано со освоената прва титула во земјава во историјата на клубот. Поединечни награди биле доделени на Николај Галмак за најдобар голман, Максим Нехајчик за најдобар дефанзивец, Владимир Галушко за најдобар играч во задната линија (тој исто така станал и најпродуктивниот играч во тимот на Брест, постигнувајќи 148 голови). Првиот натпревар во Европскиот куп Брест го имал на 17 октомври 2003 година против Тбилиси. Првата победа на Евро турнирот датира од истиот датум: Брест го совладал грузискиот клуб со резултат од 32:14 во првиот натпревар од второто квалификациско коло од Купот на ЕХФ.

Во сезоната 2004/2005, Мешков БГК го поминал целото првенство без изгубени бодови, освојувајќи двојна круна (покрај тоа што го освоил првенството, тимот го освоил и Купот на Белорусија). Николај Галмак (кој го сменил своето име во Зенко) повторно бил признат за најдобар голман, Максим Нехајчик - дефанзивец и Михаил Усачев - играч на задната линија. Покрај тоа, специјални награди од Белоруската ракометна федерација им биле доделени на Андреј Мохалов и Владимир Костиучик (за повеќегодишна посветеност на ракометот). Важна пресвртница во историјата на клубот било дебито во Лигата на шампионите. Тимот го одиграл првиот натпревар на 9 октомври 2004 година во данскиот Гудма против локалниот клуб со исто име. На турнирот екипата ја забележала и првата победа: на 16 октомври 2004 година против словенечката „Горење“ во Минск - 31:29.

Една година подоцна, екипата на Брест по третпат го освоила белоруското првенство, за време на кое Мешков БГК само еднаш само еднаш бил поразен, но во купот бил поразен . во решавачкиот натпревар против Минск. Сезоната 2005/2006 година била одбележана и со фактот што за првпат во државното првенство учествувал и вториот тим на РК Мешков Брест, составен главно од младинци на Брест. РК Мешков Брест повторно настапувал во групната фаза во Лигата на шампионите. По завршувањето на групната фаза, за тренер беше назначен рускиот специјалист Анатолиј Драчев. Сезоната била обележана со отворање на нова спортска сала. На 21 април 2006 година, РК Мешков за првпат астапил во новата арена.

Клубот успеал да ги освои двата домашни турнири - првенството и Купот на земјата - во сезоната 2006/2007, победувајќи на сите натпревари без исклучок. Ракометарите на РК Мешков Брест-2 го освоиле високото трето место, а играчите на овој тим, Олег Рагозин и Константин Куриленко, кој подоцна играл во главниот тим на БГК, станале главни стрелци на првенството, постигнувајќи 233 и 181 голови, соодветно. Екипата повторно настапила во групната фаза од Лигата на шампионите. Во средината на јануари 2007 година, Владимир Савко повторно станал главен тренер. Од септември до април, во Балтичката лига учествувале десет клуба од Белорусија, Литванија, Латвија и Естонија. Според резултатите од двомечот, РК Мешков Брест завршил на второто место.

Во сезоната 2007/2008 година, ракометниот клуб Брест повторно го повторил успехот од претходната година, станувајќи шампион и победник на Купот на земјата, како и освојување на турнирот кој веќе станал традиционален, посветен на сеќавањето на Анатолиј Петрович Мешков. Во сезоната 2008/2009, Мешков Брест го загубил водството во државното првенство во корист на РК Динамо Минск. На државното првенство, ракометарите на клубот Брест го освоиле второто место, но Купот на Белорусија повторно бил освоен. Еден од најдобрите играчи на белоруското првенство станал Константин Куриленко.

Во државното првенство на земјата и Купот на Република Белорусија 2009/2010 година, екипата на Брест ја зазел втората позиција, а во следната сезона (2010/2011) БГК го освоил Купот. Во првенството на Белорусија, „Мешковци“ го освоиле второто место, додека Виталиј Черепенко (голман), Роман Колешев (лево крило), Јуриј Громико (пивот) биле признати како најдобри на своите позиции. Од сезоната 2012/13 РК Мешков Брест учествува во Југоисточната ракометна лига, и во својата прва сезона клубот го освоил четвртото место[2].

2010-денес уреди

По третпат во низа, РК Мешков Брест го освоил традиционалниот претсезонски турнир во Купот на „Белгазпромбинк“. Тимот ја започнува сезоната 2010/2011 со нов главен тренер - Алексеј Пчелјакова. Екипата успеала да го освои купот на Белорусија, но во првенството завршиле на второто место. И во оваа сезона не успеале да ја поминат групната фаза од Лигата на шампиони.

Во сезоната 2011/2012 година, екипата завршила на третото место на традиционалниот претсезонски турнир во август. Оваа сезона, клубот ја прославил својата 10-годишнина од основањето на клубот. Но сезоната доживеала тотален неуспех бидејќи екипата не освоила ниту еден трофеј. Но, европската сезона се покажала како една од најуспешните. За првпат во својата историја, екипата на Брест успеала да стигне до четвртфиналната фаза од Лигата на шампионите.

Во сезоната 2012/2013 година, екипата завршила на третото место во првенството и не успеала да го освои купот. За првпат клубот настапил во СЕХА лигата, каде завршил на 4 место.

Сезоната 2013/2014 започнала под водство на нов главен тренер - хрватскиот специјалист Жељко Бабиќ. Екипата завршила на третото место на традиционалниот претсезонски турнир во август. Екипата успеала да стане шампион на Белорусија по шести пат во својата историја, а бил освоен и купот. Во СЕХА лигата екипата го освоила сребрениот медал. Во Лигата на шампионите, по поминувањето на групната фаза, Мешков бил елиминиран од Берлин.

Сезоната 2014/2015 РК Мешков Брест ја започнал со квалификациите во Лигата на шампионите, што се одржале во Брест. Победувајќи го РК Таргос Бево (Холандија) со резултат 36:23, а потоа и РК Татран (Словачка) - 26:24, РК Мешков Брест влегол во групната фаза од Лигата на шампионите. На ждребот се определија следниве клубови како соперници на Брест: Кил (Германија), ПСЖ (Франција), Логроно (Шпанија), Загреб (Хрватска) и Металург (Македонија). Откако клубот освоил 6 бода (2 победи, 2 реми, 6 порази), завршил на 5-то место, место кое не дозволува пласман во следната фаза.

Истата 2015/2016, Мешков Брест повторно учествувал во СЕХА лигата. Според резултатите од редовното првенство, екипата на Брест завршила на 3-то место, што им овозможило да учествуваат во Фајнал Фор на овој турнир. Шест екипи учествувале во финалето (првите две директно во полуфиналето, а екипите кои ги зазеле местата од трето до шесто одиграле 1/4 финале). Мешков успешно ја совладал првата граница и стигнал до полуфиналето. Во оваа фаза, Вардар бил поразен, а Мешков стигнал до финалето на СЕХА-лигата, втора сезона по ред. И втората сезона по ред Мешков станал вице шампион, бидејќи во финалето бил поразен од унгарскиот Веспрем - 21:32. Во пролетта 2015 година, клубот потпишал со Даинис Криштопанс, Александар Тјуменцев, Павел Атман.

Во сезоната 2016/2017 година, Мешков го освоил традиционалниот августовски претсезонски куп. На 7 февруари 2017 година бил одбележан 80-тиот роденден на основачот на ракометот во регионот на Брест, почесен тренер на Белорусија, Анатолиј Петрович Мешков. Натпреварот против унгарскиот „Пик“ бил посветен на овој датум на годишнината. Во своето петто финале од четири СЕХА-лиги, РК Мешков Брест го освоил третото место.

Во сезоната 2017/2018 година, Мешков по шести пат го освоил турнирот во Купот на „Белгазмпромбанк“, а исто така екипата ја освоила и двојната круна во Белорусија. Во СЕХА лигата завршила на 4 место, додека во Лигата на шампиони биле елиминирани во шеснаесетфиналето. За сезоната, клубот одиграл рекордни 70 натпревари.

Во сезоната 2018/2019 година, Мешков по седми пат го освоил турнирот во Купот на „Белгазмпромбанк“, станал шампион на Белорусија, и сребрен медалист во Купот.

Титули уреди

 • Прва белоруска лига
  • Победник (11): 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019
  • Второпласиран (5): 2003, 2009, 2010, 2011, 2012
 • Белоруски куп 11
  • 2004, 2005, 2007, 2008, 2009, 2011, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018
 • СЕХА лига
  • Победник: 2013
  • Финалист (2): 2014, 2015
  • 3 место(2): 2017, 2019

Историска статистика уреди

Статистика уреди

Сезона Белорускка лига. Белоруски куп ЕХФ Куп ЕХФ Лига на шампиони Балканска лига Сеха лига
2018/2019     Шеснаесетфинале  
2017/2018     Шеснаесетфинале 4
2016/2017     Шеснаесетфинале  
2015/2016     Шеснаесетфинале 4
2014/2015     Групна фаза  
2013/2014     3-та квал.фаза  
2012/2013     3-та квал.фаза 4
2011/2012     Четвртфинале
2010/2011     2-ра квал.фаза
2009/2010     Фаза 32
2008/2009     Фаза 32 Квал. фаза  
2007/2008     Групна фаза  
2006/2007     Групна фаза  
2005/2006     Групна фаза
2004/2005     Групна фаза
2003/2004     Шеснаесетфинале
2002/2003    

Еврокупови уреди

   Натпреварите што ги игра Мешков на домашен терен се обележани со сина позадина
Сезона Првенство Фаза Клуб 1 натпревар 2 натпревар Вкупно
2003/04 ЕХФ Куп 2 фаза   Грузија РК Шевардени 32:14 29:17 61:31
3 фаза   Унгарија РК Ѓер 22:27 32:26 54:53
1/8 финале   Данска РК Олборг 30:30 27:31 57:61
2004/05 Лига на шампиони Квал. фаза   Португалија РК Порто 10:0 10:0 20:0
Група C   Данска РК Гудме 17:36 23:25 4-то
место
  Словенија РК Горење 31:29 17:27
  Русија Чеховские Медведи 29:34 26:33
2005/06 Лига на шампиони Квал. фаза   Норвешка РК Сандефјорд 31:27 26:21 57:48
Група E   Германија ТХВ Кил 28:35 31:37 4-то
место
  Данска РК Колдинг 27:29 28:29
  Полска РК Висла Плоцк 23:31 28:22
2006/07 Лига на шампиони Квал. фаза   Холандија РК Фолендам 31:23 24:25 55:48
Група B   Швајцарија РК Шафхаузен 20:30 23:28 4-е
место
  Унгарија РК Пик 24:30 23:28
  Шпанија РК Сиудад Реал 27:34 29:39
2007/08 Лига на шампиони Квал. фаза   Србија РК Црвена Ѕвезда 33:25 38:28 71:53
Група B   Босна и Херцеговина РК Босна Сараево 20:28 30:24 4-е
место
  Словенија РК Горење 30:36 28:37
  Унгарија РК Пик 22:24 24:33
2008/09 Лига на шампиони Квал. фаза Предлошка:Country data Литва РК Гранитас 27:27 32:32 59:59
ЕХФ Куп 2 фаза   Белорусија РК СКА 25:23 32:28 57:51
3 фаза   Русија РК Динамо 23:31 36:29 59:60
2009/10 КПК 3 фаза   Данска РК Холстебро 23:31 33:29 56:60
2010/11 ЕХФ Куп 2 фаза   Македонија РК Металург 28:23 23:32 51:55
2011/12 КПК 3 фаза   Македонија РК Пелистер 27:20 26:25 53:45
1/8 финале   Шведска РК Луги 37:19 25:24 62:43
1/4 финале   Шпанија РК Арагон 24:26 25:29 49:55
2012/13 ЕХФ Куп 1 фаза   Италија РК Конверсано 38:19 34:23 72:42
2 фаза   Хрватска Нексе 31:30 35:30 66:60
3 фаза   Германија РК Гепинген 17:29 24:29 41:58
2013/14 ЕХФ Куп 1 квал. фаза   Израел РК Макаби 25:19 34:24 59:43
2 квал. фаза   Русија Пермские медведи 30:26 29:25 59:51
3 квал. фаза   Германија Фихсе Берлин 20:22 20:21 40:43
2014/15 Лига на шампиони Квал. турнир
Група 1
  Холандија Таргос Бево 36:23 1-во
место
  Словачка РК Татран 26:24
Група А   Шпанија РК Логроњо 31:39 33:33 5-то
место
  Македонија РК Металург 28:24 27:27
  Германија ТХВ Кил 24:25 22:33
  Франција РК Париз Сен-Жермен 28:29 25:36
  Хрватска РК Загреб 26:22 23:25
2015/16 Лига на шампиони Група C   Србија РК Војводина 34:22 35:26 1-во
место
  Словачка РК Татран 30:20 32:26
  Русија Чеховские Медведи 33:27 32:26
  Шпанија РК Логроњо 31:33 32:28
  Португалија РК Порто 28:29 34:27
Стык. матчи C+D   Данска РК Скерн 31:31 27:23 58:54
1/8 финале   Полска РК Виве 28:32 30:33 58:65
2016/17 Лига на шампиони Група В   Полска РК Виве 24:29 27:35 5-то
место
  Македонија РК Вардар 27:31 30:26
  Германија Рајн-Некар Левен 30:28 24:25
  Хрватска РК Загреб 27:22 21:21
  Унгарија РК Пик 22:24 25:23
  Шведска РК Кристијанштад 32:27 29:29
  Словенија РК Цеље 29:29 36:36
1/8 финале   Германија РК Фленсбург 25:26 26:28 51:54
2017/18 Лига на шампиони Група В   Полска Виве 28:25
  Франција ПСЖ 28:32
  Унгарија РК Веспрем 26:29
  Данска РК Олборг 23:20
  Словенија РК Цеље 33:33 29:24
  Германија ТХВ Кил 24:25 23:33
  Германија РК Фленсбург 28:30 30:37

Постигнувања во европска конкуренција

 • Бројот на сезони во европските натпреварувања е 15, вклучително и во Лигата на шампиони - 9, ЕХФ Куп - 5, Куп на победниците на куповите во ракомет - 2.
 • Учесник во 1/4 финалето на Купот на победниците во (2011/12), 1/8 финалето на Лигата на шампионите (2015/16 и 2016/17) и Купот на ЕХФ (2003/04).
 • Најголема победа е 38:19 против РК Конверсано, Италија, 2012/13).
 • Најголем пораз е 17:36 против РК Гудме, Данска, Шампионски лига 2004/05).
 • Екипата го одиграла својот 100-ти натпревар во Европските купови дома против унгарскиот Пик (25:23, Лига на шампиони 2016/17, група Б)
 • Најголем број на натпревари - Љубо Вучиќ (57).
 • Најмногу голови: вкупно - Растко Стојковиќ (258, 89), по натпревар - Михаил Усачев (16).
Биланс на игри на европски клупски турнири
Турнир Натпревари П Н П ДГ ПГ Г+/-
Лига на шампиони во ракомет 84 29 10 45 2322 2396 −74
ЕХФ Куп 24 15 1 8 676 608 +68
КПК 8 5 0 3 220 203 +17
Вкупно 116 49 11 56 3218 3207 +11

* податоци до 1 јануари 2018 година.

Состав уреди

Согласно официјалното мрежно место на клубот
Играч Земја Дата на раѓање Поранешен клуб Година на доаѓање
Голмани
1 Иван Пешиќ   Хрватска 17.03.1989   Словенија Марибор 2013
12 Иван Мацкевич   Белорусија 08.05.1991   Романија РК Стеауа 2017
21 Иљја Усик   Белорусија 13.08.1998
Крайние
14 Андреј Јуринок   Белорусија 21.09.1996   Белорусија РК СКА Минск 2016
24 Максим Баранов   Белорусија 11.04.1988   Романија РК Одорхеју Секујеск 2018
31 Симон Разгор   Словенија 18.09.1985   Словенија Марибор 2014
45 Дарко Џукиќ   Србија 11.12.1994   Полска РК Келце 2018
55 Никита Вајлупов   Белорусија 30.07.1995   Белорусија РК СКА Минск 2019
76 Иљја Томашук   Белорусија 28.06.2000
Линейные
5 Бранко Канкараш   Црна Гора 28.05.1988 2019
22 Вјачеслав Шумак   Белорусија 22.12.1988 од младите категории 2006
42 Артем Селвесјук   Белорусија 08.12.1992   Унгарија Мезокевезд 2017
Разыгрывающие
7 Артем Кулак   Белорусија 23.02.1996   Белорусија Витјаз 2015
9 Александар Шкурински   Русија 11.04.1995   Русија РК СКИФ (Краснодар) 2017
10 Александр Бочко   Белорусија 15.08.1989   Финска Рихимјаки Кокс 2018
Полусредние
8 Марко Паниќ   Босна и Херцеговина 10.03.1991   Полска Азоти-Пулави 2019
17 Немања Обрадовиќ   Србија 08.01.1991   Полска РК Висла (Плоцк) 2019
20 Вилијам Акамбре]]   Франција 08.04.1988   Унгарија РК Веспрем 2019
66 Јака Малус   Словенија 15.06.1996   Словенија РК Цеље 2019
99 Антон Калистов   Белорусија 06.01.2000

Стручен штаб уреди

 • Главен тренер —   Шпанија Раул Алонсо
 • Тренер — Себастија Салват
 • Тренер на голманите — Роландо Пушник
 • Доктор — Дмитриј Лукашевич
 • Главен тренер БГК-2 — Андреј Мочалов
 • Помошен тренер БГК-2 — Леонид Вашкевич

Познати поранешни тренери уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди