Даниеле Рато

италијански велосипедист

Даниеле Рато (италијански: Daniele Ratto; р. 5 октомври 1989) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Канондејл.[1] Рато се натпреварува како професионалец од 2010, настапувајќи за екипите Кармиоро-НГЦ и Геокс-ТМЦ пред да се премести во Ликвигас-Канондејл за сезоната 2012.[2]

Даниеле Рато
Лични податоци
Цело имеДаниеле Рато
Роден5 октомври 1989(1989-10-05)(34 г.)
Монкалиери, Италија
Висина1,80 м
Маса68 кг
Податоци за клубот
Мом. клубКанондејл
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Аматерски клубови
2006–2007
2008
2009
Керамике Дјеле Вердело (јуниор)
УЦ Бергамаска 1902
Палацаго
Професионални клубови
2010
2011
2012–
Кармиоро-НГЦ
Геокс-ТМЦ
Ликвигас-Канондејл
Значајни победи
Гранд Тур
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2013)
Последна промена
27 октомври 2014

Достигнувања

уреди
2006
1. Краен пласман Џиро дела Луниџана (јуниори)
1. Етапа 1
1. Краен пласман Тур ду По де Вод (јуниори)
1. Етапа 2a
1. Етапа 3
2. Трофео Буфони (јуниори)
2007
2. Светски јуниорски друмски првенства
2. Краен пласман Џиро дела Луниџана (јуниори)
1. Етапа 1
2. Трофео Емилио Паганеси (јуниори)
3. Национални јуниорски друмски првенства
2008
1. Пиколо Џиро ди Ломбардија
4. Краен пласман Џиро дела Вале д’Аоста
4. ГП Инда - Трофео Арас Фратини
10. Париз-Тур за младинци
2009
3. ГП Палио дел Речото
4. Фиренца-Вијареџо
6. Краен пласман Џиро дела Вале д’Аоста
6. Кроноскалата Гардоне Валтромпија
7. Гран Премио дела Либерационе
2010
1. ГП Индустрија & Артиџанато ди Ларчано
6. Гран Премио Нобили Рубинетери - Копа Чита ди Стреса
7. Копа Берноки
2011
2. Гран Премио де Лодио
4. Трофео Мелинда
5. Вуелта а Ла Риоха
7. Копа Уго Агостони
8. Џиро ди Тоскана
10. Гран Премио дел’Инсубрија-Лугано
2013
Вуелта а Еспања
1. Етапа 14
9. ГП Мигел Индураин
10. Гран Премио дела Коста Етруски

Наводи

уреди
  1. „Шест нови лица во Ликвигас-Канондале“. Yahoo! Eurosport. TF1 Group. 23 ноември 2011. Посетено на 8 април 2012.
  2. „Претставување на екипата Ликвигас-Канондале 2012“. Cannondale Bicycle Corporation. Dorel Industries. 12 јануари 2012. Посетено на 8 април 2012.

Надворешни врски

уреди

Предлошка:Возачи во Канондале