Отвори го главното мени
Екстремадура
Грб Знаме
Грб Знаме
Главниот градски плоштад во Касерес
Главниот градски плоштад во Касерес
Држава  Шпанија
Главен град Мерида
Јазик во заедницата шпански
Официјални јазици шпански
Назив на жителите Екстремадурци, Екстремадурки
Број на жители
(INE 2006)
1.083.879
Површина 41.634 км²
Екстремадура на мапа на Шпанија
Број на пратеници
Конгрес 10
Сенат 8
Претседател Гилјермо Фернандез Вара (PSOE)
Интернет страница


Екстремадура (шпански: Extremadura) e автономна заедница во Шпанија. Се наоѓа во југозападниот дел на земјата и се состои од две покраини: Касерес на север и Бадахоз на југ. Главен град е Мерида. Зафаќа површина од 41.634 км² и има 1,1 милиони жители.

Надворешни врскиУреди