Тарагона

град во Каталонија, Шпанија

Тарагона (шпански: Tarragona, феникиски: טַרְקוֹן, Таркон; латински: Tarraco) — град сместен на југот на Каталонија на североисточниот дел на Шпанија, крај Средоземното Море. Главен град на шпанската покраина со истото име. Географски, на север се граничи со покраината Барселона. Населението брои 134.085 жители.

Тарагона
град
Поглед на Тарагона од Камп де Март
Поглед на Тарагона од Камп де Март
Знаме на ТарагонаГрб на Тарагона
Местоположба на Тарагона во Каталонија
Местоположба на Тарагона во Каталонија
Тарагона is located in Шпанија
Тарагона
Тарагона
Местоположба на Тарагона во Шпанија
Координати: 41°06′56.51″N 1°14′58.54″E / 41.1156972° СГШ; 1.2495944° ИГД / 41.1156972; 1.2495944
Земја Шпанија
Автономна покраина Каталонија
ПокраинаТарагона
КомаркаТарагонес
Основан5 век ПНЕ
Управа
 • ГрадоначалникХосеп Феликс Балјестерос (PSC)
Површина
 • Вкупна55,60 км2 (2,150 ми2)
Надм. вис.&1000000000000006800000068 м
Население (2012)
 • Вкупно134.085
 • Густина24/км2 (62/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број43001 - 43008
Повик. бр.+34 (Шпанија) + 977 (Тарагона)
Мреж. местоМатична страница
Археолошки ансамбл за Тарако
светско наследство на УНЕСКО
View of Roman Circus
КритериумКултура: ii, iii
Навод875
Запис2000 (24-то заседание)