Комбиниран пласман на Вуелта а Еспања


Комбиниран пласман на Вуелта а Еспања — еден од второстепените пласмани на велосипедската етапна трка Вуелта а Еспања. Овој пласман се пресметува со собирање на местата во генералниот, бодовниот и планинскиот пласман (велосипедистот мора да има резултат во сите пласмани за да може да учествува во комбинираниот пласман), каде предводник е оној велосипедист со најмал вкупен резултат.

Комбиниран пласман на Вуелта а Еспања
Детали за наградата
СпортДрумски велосипедизам
НатпреварувањеВуелта а Еспања
Доделена запобедник во комбинираниот пласман
Локално имеJersey Blanco (шпански)
Историја
Прва награда1970
Изданија30 (до 2018)
Последна награда2018
Прв победник Гвидо Рејбрук (БЕЛ)
Најмногу победи Алехандро Валверде (ШПА) (3 победи)
Најнов победник Сајмон Јејтс (ВБР)

Од 2006 година, предводникот во овој пласман ја носи белата маичка; во 2005 година тоа било златно-зелената маичка.

Наградата претежно ја освојуваат фаворитите на трката. Во периодот 2004-2011, победникот на генералниот пласман исто така бил победник и на комбинираниот пласман.

Комбинираниот пласман ќе биде прекинат во 2019 година. Оттогаш, белата маичка ќе биде наменета за најдобриот млад возач.[1].

Победници уреди

Најмногу победи уреди

Место Велосипедист Вкупно Години
1   Валверде, АлехандроАлехандро Валверде (ШПА) 3 2003, 2009, 2012
2   Контадор, АлбертоАлберто Контадор (ШПА) 2 2008, 2014
  Ечаве, ФедерикоФедерико Ечаве (ШПА) 2 1990, 1991
  Ерас, РобертоРоберто Ерас (ШПА) 2 2002, 2004
  Шон Кели (ИРС) 2 1986, 1988
  Мењшов, ДенисДенис Мењшов (РУС) 2 2005, 2007

Наводи уреди

  1. „Vuelta a Espana introduces young rider jersey in 2019“. Cycling News. Посетено на 18 декември 2018.