Алмендралехо е општина која се наоѓа во провинција Бадахоз, во автономната покраина Екстремадура .

Алмендралехо
Знаме на Алмендралехо
Знаме
Амблем на Алмендралехо
Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна областЕкстремадура
ПровинцијаБадахоз
ОпштинаАлмендралехо
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Мреж. местоhttp://almendral.dip-badajoz.es/