Втора македонска фудбалска лига

Втората македонска фудбалска лига е втората најсилна професионална фудбалска лига во Република Македонија. Администрирана е од Фудбалската Федерација на Македонија.

Моментална сезона или издание:
Втора фудбалска лига на Македонија 2019/2020
СпортФудбал
Основана1992
Број на екипи20
ДржаваМакедонија Македонија
Тековен првакБорец 1919 (Исток) - (2. титула),
Струга Трим - Лум (Запад) - (1. титула)
Најмногу титулиШкендија
(3 титули)
Поврзани натпреварувањаКуп на Македонија
ОсновачФФМ
Промоција воПрва македонска фудбалска лига
Испаѓање воТрета македонска фудбалска лига
ПорталОфицијално мрежно место

ФорматУреди

Форматот се состои од две лиги, Запад и Исток, со по десет екипи, кои играат по три меѓусебни натпревари во текот на 27 кола. Прваците на Истокот и Западот заедно напредуваат во Првата лига. Второ пласираните екипи играат бараж натпревар меѓу себе, а победникот од нив игра бараж натпревар против осмо пласираната екипа од Првата лига. На крајот на сезоната, последно пласираните три екипи од двете лиги сигурно ќе испаднат во Третата лига. Екипи кои завршиле на петтото до седмото место евентуално, зависно кој ќе испадне од Првата лига, ќе испаднат.

Список на првациУреди

Забелешка: Со задебелени букви се екипите кои биле унапредени во Првата фудбалска лига.

1992–1993Уреди

Сезона Првак Вицепрвак Трето место
1992/93
Љуботен
Караорман
Скопје

1993–2000Уреди

Сезона Регион Првак Вицепрвак Трето место
1993/94
Исток
Кожуф
Први Партизан
Брегалница (Ш)
Запад
Охрид
Металург
Тетекс
1994/95
Исток
Победа (В)
Куманово
Брегалница (Ш)
Запад
Македонија Ѓорче Петров
Шкендија (А)
Гостивар
1995/96
Исток
Брегалница (Ш)
Борец
Плачковица Јака
Запад
Шкендија (Т)
Напредок
Шкендија (А)
1996/97
Исток
Борец МХК
Осогово
Брегалница (Д)
Запад
Скопје
Караорман
Тетекс
1997/98
Исток
Осогово
Куманово
Јака Радовиш
Запад
Работнички Кометал
Југохром
Тетекс
1998/99
Исток
Куманово
Беласица
Башкими
Запад
Напредок
Тетекс
Охрид 96
1999/00
Исток
Беласица
Слога (В)
Брегалница (Д)
Запад
Шкендија ХБ
Караорман
Тетекс

2000–2017Уреди

 
Старото лого на Втората лига
Сезона Првак Вицепрвак Трето место
2000/01 Куманово Напредок Југохром
2001/02 Тиквеш Брегалница (Д) Башкими
2002/03 Башкими Маџари Солидарност Тетекс
2003/04 Брегалница (Ш) Шкендија 79 Скопје
2004/05 Влазрими Ренова Македонија Ѓорче Петров
2005/06 Пелистер Напредок Караорман
2006/07 Милано Цементарница 55 Тетекс
2007/08 Хоризонт Турново Металург Миравци
2008/09 Тетекс Слога Југомагнат Шкендија 79
2009/10 Шкендија 79 Скопје Напредок
2010/11 11 Октомври Охрид 2004 Тиквеш
2011/12 Пелистер Дрита Скопје
2012/13 Македонија Ѓорче Петров 1932 Гостивар Скопје
2013/14 Силекс Тетекс Скопје
2014/15 Шкупи 1927 Младост Гостивар
2015/16 Победа Македонија Ѓорче Петров 1932 Пелистер
2016/17 Академија Пандев Скопје Новаци 2005

2017–Уреди

Сезона Регион Првак Вицепрвак Трето место
2017/18
Исток
Беласица
Борец 1919
Брегалница 2008
Запад
Македонија Ѓорче Петров 1932
Гостивар
Влазрими 77
2018/19
Исток
Борец 1919
Тиквеш 1930 Кавадарци
Брегалница 2008
Запад
Струга Трим - Лум
Лабуништа 2011
Пелистер
2019/20
Прекината сезона[1]; унапредени Пелистер и Беласица[1][2]

Извор:[3]

Најмногу освоени првенстваУреди

Според клубУреди

# Клуб Титули Сезони
1.
Шкендија
3
1995/1996, 1999/2000, 2009/2010
=2.
Куманово
2
1998/1999, 2000/2001
=2.
Брегалница
2
1995/1996, 2003/2004
=2.
Пелистер
2
2005/2006, 2011/2012
=2.
Македонија Ѓорче Петров 19321
2
2012/2013, 2017/2018
=2.
Беласица
2
1999/2000, 2017/2018
=2.
Борец
2
1996/1997, 2018/2019
=8.
Љуботен
1
1992/1993
=8.
Охрид Лихнидос
1
1993/1994
=8.
Кожуф
1
1993/1994
=8.
Македонија Ѓорче Петров1
1
1994/1995
=8.
Победа (В)
1
1994/1995
=8.
Скопје
1
1996/1997
=8.
Работнички
1
1997/1998
=8.
Осогово
1
1997/1998
=8.
Напредок
1
1998/1999
=8.
Тиквеш
1
2001/2002
=8.
Башкими
1
2002/2003
=8.
Влазрими
1
2004/2005
=8.
Милано
1
2006/2007
=8.
Турново
1
2007/2008
=8.
Тетекс
1
2008/2009
=8.
11 Октомври
1
2010/2011
=8.
Силекс
1
2013/2014
=8.
Шкупи 1927
1
2014/2015
=8.
Победа
1
2015/2016
=8.
Академија Пандев
1
2016/2017
=8.
Струга Трим - Лум
1
2018/2019
  • Со задебелени букви се моменталните учесници во Втората лига.

1 Македонија Ѓорче Петров и Македонија Ѓорче Петров 1932 правно не се истиот клуб. Македонија Ѓорче Петров 1932 претставува сосема друг клуб кој во минатото го носел името Треска. Првичната Македонија Ѓ.П., откако била исфрлена за време на сезоната 2009/2010 во Првата лига, се распаднала, додека неговата управа го презела клубот Треска.

Според градУреди

# Град Титули Екипи
1.   Скопје 6 Македонија Ѓорче Петров 1932 (Треска) (2), Македонија Ѓорче Петров (првична) (1), Работнички (1), Скопје (1), Шкупи 1927 (1)
2.   Тетово 5 Шкендија (3), Тетекс (1), Љуботен (1)
=3.   Куманово 4 Куманово (2), Милано (1), Башкими (1)
=3.   Струмица 4 Беласица (2), Турново (1), Академија Пандев (1)
=5.   Штип 2 Брегалница (2)
=5.   Кичево 2 Напредок (1), Влазрими (1)
=5.   Битола 2 Пелистер (2)
=5.   Прилеп 2 11 Октомври (1), Победа (1)
=5.   Велес 2 Борец (2)
=10.   Гевгелија 1 Кожуф (1)
=10.   Охрид 1 Охрид (1)
=10.   Валандово 1 Победа (1)
=10.   Кочани 1 Осогово (1)
=10.   Кавадарци 1 Тиквеш (1)
=10.   Кратово 1 Силекс (1)
=10.   Струга 1 Струга Трим - Лум (1)

ПоврзаноУреди

БелешкиУреди

1. a : Поради ширењето на заразата COVID-19 од вирусот SARS-CoV-2, Фудбалската Федерација на Македонија на 12 март 2020 (после 17 одиграни кола) одлучила, поради безбедноста на фудбалските работници, привремено да ја суспендира Втората лига и останатите натпреварувања организирани од Федерацијата.[4] На 26 мај, Федерацијата одлучила дека Првенството воопшто нема да се продолжи.[5][6]

НаводиУреди

  1. „УО на ФФМ: Првата лига ќе заврши со плеј-оф и плеј-аут, следната сезона ПМФЛ со 12 екипи“. ekipa.mk преку web.archive.org. 29 мај 2020. Посетено на 2 јуни 2020.
  2. „ПМФЛ ќе брои 12 екипи, Пелистер и Беласица повратници во елитата!“. gol.mk преку web.archive.org. 29 мај 2020. Посетено на 2 јуни 2020.
  3. http://ffm.com.mk/resultsranking/61
  4. „Националниот шампионат во сите конкуренции се прекинува на неодредено време“. Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org. 12 март 2020. Посетено на 28 мај 2020.
  5. „ФФМ одлучи: Првата лига продолжува со плеј-оф и плеј-аут, без испаѓање“. ekipa.mk преку web.archive.org. 26 мај 2020. Посетено на 28 мај 2020.
  6. „ОФИЦИЈАЛНО: ПМФЛ продолжува, ќе се игра цело лето и БЕЗ ИСПАЃАЊЕ!“. gol.mk преку web.archive.org. 26 мај 2020. Посетено на 28 мај 2020.

Надворешни врскиУреди

Појавено во 1992 година во Македонија