Втора фудбалска лига на Македонија 1996/1997

Втората фудбалска лига на Македонија 1996/1997 - 5. издание на Втората фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала во август 1996 и завршила во јуни 1997. Во оваа сезона прваци биле Борец и Скопје.[1]

Втора македонска фудбалска лига
Сезона1996/1997
ПрвациСкопје (Запад)
Борец (Исток)
1995/96

ЗападУреди

ЕкипиУреди

Местоположба на екипите во сезоната 1996/97 - Запад
Екипа Град / Село
11 Октомври Прилеп
Вевчани Вевчани
Југохром Јегуновце
Караорман Струга
Љуботен Тетово
Маџари Солидарност Скопје
Напредок Кичево
Новаци Новаци
Охрид Охрид
Преспа Ресен
Работнички Кометал Скопје
Скопје Скопје
Светлост Кукуречани
Тетекс Тетово
Фљамуртари Радолишта
Шкендија Арачиново

ТабелаУреди

Поз Екипа Нат Поб Нер Пор Дад При Раз Бод
1 Скопје 29 21 4 4 68 23 +45 67
2 Караорман 29 18 3 8 78 36 +42 57
3 Тетекс 29 16 5 8 46 21 +25 53
4 Југохром 29 16 4 9 54 25 +29 52
5 Преспа 29 14 3 12 46 45 +1 45
6 Шкендија 29 13 5 11 41 36 +5 44
7 Напредок 29 12 6 11 46 35 +11 42
8 Фљамуртари 29 13 2 14 49 40 +9 41
9 Светлост 29 13 2 14 50 50 0 41
10 Охрид 29 12 4 13 37 50 –13 40
11 Работнички Кометал 29 11 5 13 28 35 –7 38
12 Маџари Солидарност 29 11 4 14 43 57 –14 37
13 Новаци 29 10 5 14 33 56 –23 35
14 11 Октомври (–3) 29 11 1 17 32 52 –20 31
15 Вевчани 15 3 3 9 17 28 –11 12
16 Љуботен (–3) 29 3 0 26 23 102 –79 6
Унапреден во Првата македонска фудбалска лига
Отпаднати во Третата македонска фудбалска лига
Се повлекол од натпреварувањето[1]

Извор: MacedonianFootball.com

ИстокУреди

ЕкипиУреди

Местоположба на екипите во сезоната 1996/97 - Исток
Екипа Град / Село
Башкими Куманово
Борец Велес
Брегалница Делчево
Вардар Неготино Неготино
Вардарски Богданци
Габер Ваташа
Дојранско Езеро Нов Дојран
Карпош 93 Куманово
Кожуф Гевгелија
Куманово Куманово
Малеш Берово
Металург Велес
Осогово Кочани
Плачковица Јака Радовиш
Слога Виница
Турново Турново

ТабелаУреди

Поз Екипа Нат Поб Нер Пор Дад При Раз Бод
1 Борец 30 23 5 2 74 24 +50 74
2 Осогово 30 23 5 2 78 17 +61 74
3 Брегалница 30 14 6 10 40 31 +9 48
4 Плачковица Јака 30 15 2 13 60 48 +12 47
5 Башкими 30 13 6 11 51 42 +9 45
6 Слога 30 12 7 11 49 40 +9 43
7 Металург 30 13 3 14 41 39 +2 42
8 Куманово 30 13 3 14 41 43 –2 42
9 Малеш 30 12 5 13 30 26 +4 41
10 Габер 30 12 4 14 50 56 –6 40
11 Турново 30 12 4 14 37 45 –8 40
12 Вардар Неготино 30 12 4 14 33 44 –11 40
13 Кожуф 30 12 3 15 29 39 –10 39
14 Дојранско Езеро 30 11 4 15 42 53 –11 37
15 Вардарски 30 6 2 22 28 80 –52 20
16 Карпош 93 30 3 5 22 28 84 –56 14
Унапреден во Првата македонска фудбалска лига
Отпаднати во Третата македонска фудбалска лига

Извор: MacedonianFootball.com

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Republic of Macedonia 1996/97“. RSSSF.no. Посетено на 6 јуни 2017.

Надворешни врскиУреди