ФК Младост (Царев Двор)

ФК Младостмакедонски фудбалски клуб од село Царев Двор, Општина Ресен.

ФК Младост
Целосно име Фудбалски клуб Младост
Основан 1930; пред 92 години (1930)
Распаднат
Стадион Стадион Кантрида
Капацитет
2015/2016 Прва лига 10ти (отпаднати)
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Kit left arm shouldersonwhite.png
Екипни бои
Kit body shouldersonwhite.png
Екипни бои
Kit right arm shouldersonwhite.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

ИсторијаУреди

Екипата за сезоната 2015/16 во Првата лига се натпреварувала на стадионите Гоце Делчев во Прилеп и Билјанини Извори во Охрид бидејќи Градскиот стадион во Ресен не ги пополнувал стандардите за Прва лига.[1][2][3] Клубот завршил на последното место на табелата и отпаднал во Втората лига. Поради финансиски причини, Младост го откажал учеството во Втората лига за сезоната 2016/17.[4]

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. Пола прволигаши се селат: Шкендија и Ренова во Кичево, Младост ЦД во Прилеп, Брегалница во Кочани… Архивирано на 27 јули 2015 г. ekipa.mk 23 јули 2015
  2. Македонска фудбалска каша-попара: Само четири клуба ќе играат на матичните стадиони! sportmedia.mk 23 јули 2015
  3. „Работнички ќе му гостува на Младост Царев Двор на 4 ноември“. sportmedia.mk. 7 октомври 2015. Посетено на 6 јануари 2017.
  4. „Draw for new season to take place on Monday“. macedonianFootball.com. 24 јули 2016. Посетено на 6 јануари 2017.