ФК Љуботен

македонски фудбалски клуб

ФК Љуботен е македонски фудбалски клуб од Тетово. Клубот се натпреварува во Третата македонска лига - Запад. Љуботен претставува најстариот фудбалски клуб од Македонија, основан во 1919 година.

ФК Љуботен
Амблемот на ФК Љуботен
Целосно име Фудбалски клуб Љуботен
Прекар(и) Плави
Основан 28 март 1919; пред 105 години (1919-03-28)
Распаднат Активен
Стадион АМС терен Спортски центар Тетово
Капацитет 2000
Претседател Перо Јованоски
Генерален секретар Мирко Видоески
Тренер Дејан Савески
Лига Трета македонска лига - Запад
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

Историја

уреди

Првата фудбалска топка во Тетово ја има донесено Никифор Вочевски во 1916 година, а три години подоцна во 1919 година, професорот по фискултура Франтишек Ваник, кој дошол од Словенија донел нова топка и почнал на часовите по фискултура да се игра фудбал.[1] Првите поклоници на фудбалот биле: Јован Марковски, Стевица Бошњаковски, Никола Павловски-Бутика, Симо Момировски, Заре Заковски, Момчило Ќириќ, Саша Поповски, Миле Захариевски и други. Овие гимназијалци за првпат го играат фудбалот во Тетово, а и тогаш, во 1919 година за првпат се споменува клубот. На почетокот истиот се викал „Тетовско младинско друштво“, за потоа да го добие името ФК Љуботен[2] и за првпат се настапува под тоа име. Било одбрано името Љуботен, затоа што во тоа време се верувало дека Љуботен бил највисокиот врв на Шар Планина.

Клубот бил регистриран и примен во Лоптачкиот сојуз, во 1922 година. На 23 јули 1922 година во Тетово била отворена Градската библиотека, а свеченето обраќање го одржал Јован Марковски. Првото основачко собрание на ФК Љуботен е одржано пет дена подоцна на 28 јули 1922 година, и повторно свеченото обраќање го одржал Јован Марковски. Во првиот управен одбор на ФК Љуботен биле избрани: Симо Момировски, Никола Павловски-Бутика, Стеван Јовановски, Момчило Ќириќ, Александар-Цане Поповски и Крсто Димитриевиќ, а за претседател бил избран Јован Марковски.[2] Веднаш по основачкото собрание бил одигран натпревар, во кој се сретнале ФК Љуботен и ФК Спорт од Скопје, кој завршил нерешено 1:1, а голот за Љуботен го постигнал рускиот емигрант Скуриков.

Првпат во странство

уреди

Во 1965 година во Тетово гостувале два бугарски тима, ПФК Черно Море од Варна, тогашен прволигаш и Металург од Перник, тогашен второлигаш. И во двата меча Љуботен доживеал пораз. Во првиот меч Љуботен-Черно Море 0:2 и вториот меч Љуботен-Металург 2:5. Истата година ФК Љуботен гостувал во Бугарија, и одиграл три меча. Најпрвин во Ќустендил се сретнал со вторилигашот Левски, а мечот завршил Левски-Љуботен 1:0, а мечот во Перник Љуботен повторно бил совладан, Металург-Љуботен 4:2. На оваа турнеја Љуботен останал непоразен единствено против екипата Поморие, со кои ремизиирал, мечот завршил 2:2.

Наводи

уреди
  1. http://www.macedonianfootball.com/index.php?option=com_content&view=article&id=130:ljuboten&catid=25:3-liga-zapad-third-league-west&Itemid=120
  2. 2,0 2,1 „Најстариот македонски фудбалски клуб го прослави 101. роденден!“. gol.mk преку web.archive.org. 28 март 2020. Архивирано од изворникот на 2020-03-28. Посетено на 28 март 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски

уреди