ФК 11 Октомвримакедонски фудбалски клуб од Прилеп. Клубот настапува во Третата фудбалска лига - Југ. Своите натпревари ги игра на стадионот Гоце Делчев во Прилеп. Клупски бои се црвената и белата.

ФК 11 Октомври
Целосно име Фудбалски Клуб 11 октомври
Основан 1951
Распаднат
Стадион Стадион Гоце Делчев
Капацитет 15,000
Претседател Дарко Иваноски
Лига Трета македонска лига - Југ
2014-15 9ти
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

Историја уреди

Клубот претставува вториот омилен фудбалски клуб од Прилеп (по ФК Победа), кој во минатото имал завидини успеси и играл пред 5/6,000 гледачи. По независноста на Македонија, клубот настапувал и во Втората фудбалска лига како и една сезона во Првата фудбалска лига.