ФК Победа (2010)

ФК Победамакедонски фудбалски клуб од Прилеп. Клубот моментално се натпреварува во Втората македонска фудбалска лига - Исток.

ФК Победа
Целосно имеФудбалски Клуб Победа
ПрекариМајмуни
Основан2010; пред 11 година (2010)
(како Викторија)
ПретседателГоце Ингилизов
МенаџерТони Мегленски
ЛигаВтора македонска лига - Исток
2019/20
(недовршена)
Втора лига - Исток, 8. од 10 места
Домашни бои
Гостински бои

ИсторијаУреди

Клубот бил основан во 2010 како Викторија откако ФК Победа била суспендирана од страна на ФИФА осум години.[1] Легално, резултатите на двата клуба се запишуваат посебно од ФФМ.

Во март 2015 година, Победа Јуниор си го сменила името во името на стариот клуб кој е под суспензија, ФК Победа.[2]

ПоддршкаУреди

Победа ја има поддршката од навивачката група Мајмуни.

ПостигнувањаУреди

НаводиУреди

  1. „New club Victorija, the ghost of Pobeda“. fkpobeda.info. 21 July 2010.
  2. „Pobeda Junior becomes simply Pobeda“. MacedonianFootball.com. 11 February 2015. Посетено на 20 February 2015.