ФК Победа (2010)

ФК Победамакедонски фудбалски клуб од Прилеп. Клубот моментално се натпреварува во Втората македонска фудбалска лига - Исток.

ФК Победа
Целосно имеФудбалски Клуб Победа
ПрекариМајмуни
Основан2010; пред 14 години (2010)
(како Викторија)
ПретседателГоце Ингилизов
МенаџерТони Мегленски
ЛигаВтора македонска лига - Исток
2019/20
(недовршена)
Втора лига - Исток, 8. од 10 места
Домашни бои
Гостински бои

Историја

уреди

Клубот бил основан во 2010 како Викторија откако ФК Победа била суспендирана од страна на ФИФА осум години.[1] Легално, резултатите на двата клуба се запишуваат посебно од ФФМ.

Во март 2015 година, Победа Јуниор си го сменила името во името на стариот клуб кој е под суспензија, ФК Победа.[2]

Поддршка

уреди

Победа ја има поддршката од навивачката група Мајмуни.

Постигнувања

уреди

Наводи

уреди
  1. „New club Victorija, the ghost of Pobeda“. fkpobeda.info. 21 July 2010. Архивирано од изворникот на 2017-08-10. Посетено на 2014-03-06.
  2. „Pobeda Junior becomes simply Pobeda“. MacedonianFootball.com. 11 February 2015. Посетено на 20 February 2015.