ФК Дрита (албански: Drita; во превод Светлина) е македонски фудбалски клуб од село Боговиње, од истоимената Општина Боговиње, Тетовско. Клубот настапува во Третата фудбалска лига - Запад.

ФК Дрита
КF Drita
logo
Целосно име ФК Дрита Боговиње
Основан 1994; пред 28 години (1994)
Распаднат {{{распаднат}}}
Стадион Игралиште Боговиње
Капацитет 500
Лига Втора македонска лига - Запад
2019/20
(недовршена)
Втора лига - Запад, 8. од 10 места
Екипни бои
Kit body unknown.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Екипни бои
Kit body unknown.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

ИсторијаУреди

Клубот бил оформен во 1994 година под името Боговиње, а подоцна го добил денешното име Дрита. Најголем успех на клубот било учеството во Првата македонска фудбалска лига во сезоната 2012/13.

Надворешни врскиУреди