Втора фудбалска лига на Македонија 1998/1999

Втората фудбалска лига на Македонија 1998/1999 - 7. издание на Втората фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала во август 1998 и завршила во мај 1999. Во оваа сезона прваци биле Куманово и Напредок.[1][2]

Втора македонска фудбалска лига
Сезона1998/1999
ПрвациНапредок (Запад)
Куманово (Исток)
1997/98

ЗападУреди

ЕкипиУреди

Местоположба на екипите во сезоната 1998/99 - Запад
Екипа Град / Село
Алумина Скопје
Велешта Велешта
Влазними Струга
Гостивар Гостивар
Демир Хисар Демир Хисар
Југохром Јегуновце
Караорман Струга
Кораби Дебар
Напредок Кичево
Новаци Новаци
Охрид Охрид
Преспа Ресен
Светлост Кукуречани
Тетекс Тетово
Шкендија Арачиново
Шкендија ХБ Тетово

ТабелаУреди

Поз Екипа Нат Поб Нер Пор Дад При Раз Бод
1 Напредок 30 21 6 3 65 21 +44 69
2 Тетекс 30 19 5 6 69 30 +39 62
3 Охрид 30 15 5 10 58 32 +26 50
4 Алумина 30 13 5 12 52 41 +11 44
5 Шкендија (А) 30 14 2 14 48 50 –2 44
6 Велешта 30 13 4 13 51 50 +1 43
7 Шкендија ХБ 30 12 6 12 72 45 +27 42
8 Југохром 30 13 3 14 52 42 +10 42
9 Караорман 30 12 6 12 46 52 –6 42
10 Новаци 30 12 5 13 30 34 –4 41
11 Кораби 30 12 5 13 47 56 –9 41
12 Преспа 30 11 5 14 47 56 –9 38
13 Гостивар (–3) 30 12 4 14 45 64 –19 37
14 Демир Хисар 30 8 6 16 36 55 –19 30
15 Влазними 30 8 5 17 41 71 –30 29
16 Светлост 30 7 4 19 26 79 –53 25
Унапреден во Првата македонска фудбалска лига
Отпаднати во Третата македонска фудбалска лига

Извор: MacedonianFootball.com

ИстокУреди

ЕкипиУреди

Местоположба на екипите во сезоната 1998/99 - Исток
Екипа Град / Село
Башкими Куманово
Беласица Струмица
Беса Слупчане
Брегалница Делчево
Брегалница Штип
Вардар Неготино Неготино
Габер Ваташа
Јака Радовиш
Кожуф Гевгелија
Куманово Куманово
Малеш Берово
Металург Велес
Овче Поле Свети Николе
Слога Виница
Тиверија Струмица
Ударник Пирава

ТабелаУреди

Поз Екипа Нат Поб Нер Пор Дад При Раз Бод
1 Куманово 29 24 4 1 83 24 +59 76
2 Беласица 29 19 2 8 58 30 +28 59
3 Башкими 29 14 8 7 55 36 +19 50
4 Малеш 29 13 7 9 68 41 +27 46
5 Вардар Неготино 29 14 3 12 63 43 +20 45
6 Металург (–3) 29 13 5 11 50 38 +12 41
7 Јака 29 12 4 13 53 41 +12 40
8 Брегалница (Ш) (–9) 29 14 5 10 38 31 +7 38
9 Слога 29 11 5 13 49 50 –1 38
10 Брегалница (Д) 29 10 6 13 45 41 +4 36
11 Кожуф 29 11 3 15 52 67 –15 36
12 Тиверија 29 10 5 14 52 58 –6 35
13 Ударник 29 10 5 14 42 66 –24 35
14 Овче Поле 29 8 4 17 30 66 –36 28
15 Габер (–3) 15 5 1 9 15 34 –19 13
16 Беса (–3) 29 2 3 27 32 119 –87 6
Унапреден во Првата македонска фудбалска лига
Се повлекол од натпреварувањето
Отпаднати во Третата македонска фудбалска лига

Извор: MacedonianFootball.com

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Macedonian Football | 2.MFL EAST 1998/99 FINAL STANDINGS - Macedonian Football“. MacedonianFootball.com. Посетено на 21 јануари 2019.
  2. „Macedonian Football | 2.MFL WEST 1998/99 FINAL STANDINGS - Macedonian Football“. MacedonianFootball.com. Посетено на 21 јануари 2019.

Надворешни врскиУреди