Добри Дол (Гостиварско)

село во Општина Врапчиште

Добри Дол — село во Општина Врапчиште, во околината на градот Гостивар.

Добри Дол
Добри Дол во рамките на Македонија
Добри Дол
Местоположба на Добри Дол во Македонија
Добри Дол на карта

Карта

Координати 20°53′14″N 20°53′14″E / 20.88722° СГШ; 20.88722° ИГД / 20.88722; 20.88722
Општина Врапчиште
Население 3.546 жит.
(поп. 2021)[1]

Пошт. бр. 1236
Шифра на КО 07030
Надм. вис. 528 м
Добри Дол на општинската карта

Атарот на Добри Дол во рамките на општината
Добри Дол на Ризницата

Географија и местоположба уреди

Селото се наоѓа во областа Горни Полог, оддалечено 10 километри северно од Гостивар.

Историја уреди

Во XIX век селото било дел од Гостиварската нахија во Тетовската каза на Отоманското Царство.

Вкупно 9 жители на оваа населба се заведени како жртви во Втората светска војна.[2]

Стопанство уреди

Население уреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
19481.489—    
19531.972+32.4%
19612.322+17.7%
19712.447+5.4%
19813.295+34.7%
ГодинаНас.±%
19914.124+25.2%
19944.016−2.6%
20025.223+30.1%
20213.546−32.1%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Добри Дол живееле 940 жители, сите Албанци.[3]

Според Афанасиј Селишчев, во 1929 година Добри Дол — село во Пожаранска општина во Горнополошкиот срез и има 216 куќи и 1.489 жители, Албанци.[4]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралство Југославија во 1931 година, селото имало 1.450 Албанци.[5]

Според пописот од 2002 година, во Добри Дол живеат 5.223 жители, од кои 5.206 Албанци, 2 Македонци, 1 Турчин и 14 останати.[6]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 3.546 жители, од кои 2 Македонци, 3.401 Албанец, 1 Србин, 3 Бошњаци, 2 останати и 137 лица без податоци.[7]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 940 1.489 1.972 2.322 2.447 3.295 4.124 4.016 5.223 3.546
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[8]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[9]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[11]

Родови уреди

Добри Дол е воглавно албанско село

Според истражувањата од 1951 година, родови во селото:

Маало Лица

Маало Алиле

Маало Јакупе

Маало Али Синане

Општествени установи уреди

Самоуправа и политика уреди

Избирачко место уреди

Во селото постојат избирачките места бр. 436, 436/1, 437, 437/1, 438, 438/1, 439 и 439/1 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[13]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 5.183 гласачи.[14]

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

 • Билен Салиу (р. 1975) - македонски правник и министер за правда на Македонија;

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. „Попис на жртвите од војната 1941-1945, СР Македонија“ (PDF).
 3. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 213.
 4. Селищев, Афанасий. Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии, София, 1929, стр. 26.
 5. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 6. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 7. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 8. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 9. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 10. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 11. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 12. Трифуноски, Јован (1976). Полог. Белград: САНУ.
 13. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 3 ноември 2019.
 14. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски уреди