Отвори го главното мени

ФК Шкендија (албански: KF Shkëndija, во превод: Искра[1]) — фудбалски клуб од Тетово, Македонија, создаден на 27 август 1979 година.[2] Моментално игра во Првата македонска фудбалска лига. Своите натпревари ги игра на Градскиот стадион во Тетово. Клубот е освојувач на Првата лига во сезоните 2010/11, 2017/2018 и 2018/2019, и на Купот на Македонија во 2015/16 и 2017/18.

ФК Шкендија Тетово
KF Shkëndija Tetovë
FK Shkendija 79.gif
Целосно име Фудбалски клуб Шкендија Тетово
Основан 27 август 1979; пред 40 години (1979-08-27)
Стадион Градски стадион Тетово
Капацитет 15.000
Претседател Љуљзим Имери
Лига Прва македонска лига
2018/2019 1ви
Kit left arm redshoulders.png
Екипни бои
Kit body blackstripes.png
Екипни бои
Kit right arm redshoulders.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Kit left arm blackshoulders.png
Екипни бои
Kit body blackshoulders.png
Екипни бои
Kit right arm blackshoulders.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

НаводиУреди

  1. shkëndij/ë,-a — Албанско-македонски речник, off.net
  2. На тетовци не им е до славење: Шкендија вчера наполни 40 години…“, sportmedia.mk преку web.archive.org, 28 август 2019 (посет. 14 септември 2019 г).

Надворешни врскиУреди