ФК Влазрими 77 е македонски фудбалски клуб од Кичево. Клубот моментално се натпреварува во Втората македонска фудбалска лига. Влазрими на албански значи Братство.

ФК Влазрими 77
Целосно имеФудбалски клуб Влазрими 77
Основан1977; пред 45 години (1977)
СтадионСтадион Влазрими
(Капацитет: 3,000)
ПретседателБлерим Садику
ЛигаВтора македонска лига - Запад
2019/20
(недовршена)
Втора лига - Запад, 4. од 10 места
Домашни бои
Гостински бои

ИсторијаУреди

Клубот е формиран во 1977 година, а најголемите успеси ги има во сезоните 2005/06 и 2006/07 кога настапувал во Првата фудбалска лига.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди

ГалеријаУреди

 
Старото лого на клубот