ФК Струга

ФК Струга, односно Струга Трим - Лум поради спонзорски причини, е македонски фудбалски клуб од Струга. Клубот моментално се натпреварува во Првата македонска фудбалска лига.

ФК Струга Трим - Лум
Целосно имеФудбалски клуб Струга Трим - Лум
Основан2015; пред 9 години (2015)
СтадионСтадион Градска Плажа
Капацитет500
ТренерЈетон Беќири
ЛигаПрва македонска лига
2022/231. од 11 места
Домашни бои
Гостински бои

Историја уреди

Клубот бил основан во 2015 година.[1]

Титули уреди

Прва македонска лига (2)
2022/23, 2022/2023
Куп на Македонија

Наводи уреди

  1. „Struga Profile“. Macedonianfootball.com. Посетено на 11 август 2019.

Надворешни врски уреди