ФК Слога 1934 — македонски фудбалски клуб од Виница. Клубот е оформен во 1934 година. Моментално се натпреварува во 2 МФЛ.

ФК Слога 1934
Целосно име Фудбалски клуб Слога 1934 Виница
Основан 1934; пред 90 години (1934)
Обновен 2012; пред 12 години (2012)
Распаднат
Стадион Градски стадион Виница
Капацитет 2,000
Претседател Дејан Михајлов
Тренер Даниел Стојановски
Лига Втора македонска лига
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

Историја

уреди

Фудбалскиот клуб бил создаден во 1934 година, под името ”ФК Македонија Виница”, во 1939 година името било сменето во ”ФК Пакос Виница” а во 1941 во ”ФК Плачковица Виница”. Од 1950 година клубот го носел името ”ФК Слога Виница”, па сѐ до неговото распаѓање во 2009 година. Во 2012 година, клубот повторно е создаден под сегашното име, ФК Слога 1934 Виница.[1] Клубот до 2001 година играл во Втората македонска фудбалска лига, каде го освоил четвртото место[2], а во идната сезона 2001/2002 со освоено 16. место, клубот отпаднал во Трета македонска лига - Исток[3]

Навивачи

уреди

Во 1989 година, била создадена навивачката група „Улави“. По обновувањеното на клубот бројот на навивачи брои околу 1500 членови [4].

Состав

уреди

Сезона 2013/2014

Бр. Позиција Играч
1   ГМ Никола Трајков
2   Венко Гаврилов
3   Тоше Апостолов
4   Александар Данилов
5   Мартин Спасов
6   Стојанче Ѓорѓиев
7   Горан Петков
8   Филип Гаврилов
9   Даниел Коцев
10   Мартин Ампов
11   Благојчо Коцев
12   ГМ Благој Ристевски
13   Зоран Станоевски
14   Драган Илиевски
15   Љупче Георгиев
16   Димитар Јованов
17   Дејан Митев
Бр. Позиција Играч
18   Виктор Стоичевски
19   Христијан Савов
20   Филип Велковски
21   Виктор Петров
22   Столе Горѓиев
23   Ивица Илиевски
24   ГМ Бобан Митровски
25   Давид Димитров
26   Трајче Михаилов
27   Илија Шуманов
28   Бобан Анастасов
29   Александар Лазаров
30   Блашко Горѓиев
31   Грегори Сенев
32   Благојчо Михајлов
33   Амед Амедов
34   Виктор Димитров

[5]

Галерија

уреди

Наводи

уреди
  1. „weltfussballarchiv“. Архивирано од изворникот на 2014-05-25. Посетено на 2014-03-27.
  2. Macedonia 2000/01
  3. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2021-08-16.
  4. Виница
  5. macedonianfootball.com

Надворешни врски

уреди