ФК Кумановомакедонски фудбалски клуб од Куманово, Македонија. Основан е во 1924 година. Клубот настапува во ОФЛ Куманово. Клубот е финансиран од Општина Куманово.[1]

ФК Куманово
Целосно име ФК Кумамово
Основан 1924; пред 98 години (1924)
Распаднат
Стадион Градски стадион Куманово
Капацитет 5000
Лига ОФЛ Куманово
2014/2015
Екипни бои
Kit body unknown.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Екипни бои
Kit body unknown.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

ИсторијаУреди

Клубот играл три сезони во Првата македонска фудбалска лига и потоа продолжил во Третата македонска фудбалска лига.

НавивачиУреди

Навивачи на ФК Куманово се Кумани.[2]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2015-04-13. Посетено на 2014-08-06.
  2. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2012-04-03. Посетено на 2014-08-06.

Надворешни врскиУреди