ФК Плачковицамакедонски фудбалски клуб од Радовиш. Во сезона 2020/2021 Плачковица заврши на деветото место на табелата во Втората македонска фудбалска лига - Исток и со тоа испадна во Трета лига - Исток. Плачковица не настапи во сезона 2021-2022 во Трета лига - Исток. Клубот моментално не се натпреварува во сениорска конкуренција.

ФК Плачковица
Целосно имеФудбалски клуб Плачковица
Основан1942; пред 82 години (1942)
СтадионГрадски стадион Радовиш
(Капацитет: 2,000)
ПретседателВанчо Коцев
ТренерДимитар Тодоровски
ЛигаВтора македонска лига - Исток
2019/20
(недовршена)
Втора лига - Исток, 7. од 10 места
Домашни бои
Гостински бои

Историја

уреди

Клубот бил основан во 1942 година.[1]

Титули

уреди

Наводи

уреди
  1. „Plachkovica“. macedonianfootball.com. Посетено на 28 август 2019.

Надворешни врски

уреди