ФК Скопјемакедонски фудбалски тим од Автокоманда кој моментално игра во Втора Македонска Фудбалска лига . Клубот игра на Стадионот Железарница.

ФК Скопје
Целосно име Фудбалски клуб Скопје
Основан 1960; пред 64 години (1960)
Распаднат
Стадион Стадион Железарница
Капацитет 3,000
Претседател Томе Треневски
Тренер Славчо Георгиевски
Лига II Македонска фудбалска лига
2023/24 9. од 16 места
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

Историја

уреди

ФК Скопје бил оформен во 1960 година, со соединување на двата скопски клуба, попознатиот ФК Металец и ФК Индустријалец. Со тоа настанува ФК МИК (Металска Индустрија Кале), кој подоцна се преименувал во ФК Скопје. Како ФК МИК две сезони настапувал во Втората југословенска лига - Исток (во која играле клубови од Македонија, Србија и Црна Гора), а во првата сезона го освоил 6-тото место. ФК Скопје бил член и на Првата македонска фудбалска лига, во која играл три сезони, сезоните 1997/98, 1998/99 и 2010/11.

Навивачи

уреди

Навивачката група на ФК Скопје, се популарните Пирати, кои главно доаѓаат од скопската населба Автокоманда.