ФК Пехчево

(Пренасочено од ФК Кит-Го Пехчево)

ФК Пехчевомакедонски фудбалски клуб од Пехчево. Клубот моментално настапува во Втората фудбалска лига на Македонија - Исток.

ФК Пехчево
FK Kit-Go Pehčevo Logo.jpg
Целосно имеФудбалски клуб Пехчево
Основан2015
СтадионГрадски стадион Пехчево
(Капацитет: 1,200)
ПретседателКирил Гогов
МенаџерДобринко Илиевски
ЛигаВтора македонска лига - Исток
2019/20
(недовршена)
Втора лига - Исток, 4. од 10 места
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
фinco
Гостински бои

ИсторијаУреди

Клубот бил формиран во 2015 година.[1]

СоставУреди

од 20 август 2019

НаводиУреди

  1. „Macedonian Football | Kit-Go – Macedonian Football“. macedonianfootball.com. Посетено на 2018-03-24.

Надворешни врскиУреди