ФК Кит-Го Пехчево

ФК Кит-Гомакедонски фудбалски клуб од Пехчево. Клубот моментално настапува во Втората фудбалска лига на Македонија - Исток.

ФК Кит-Го Пехчево
FK Kit-Go Pehčevo Logo.jpg
Целосно имеФудбалски клуб Кит-Го Пехчево
Основан2015
СтадионГрадски стадион Пехчево
(Капацитет: 1,200)
ПретседателКирил Гогов
МенаџерДобринко Илиевски
ЛигаВтора македонска лига - Исток
2019/20
(недовршена)
Втора лига - Исток, 4. од 10 места
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
фinco
Гостински бои

ИсторијаУреди

Клубот бил формиран во 2015 година.[1]

СоставУреди

од 20 август 2019


Бр. Позиција Играч
1   ГМ Стојан Богдановски
2   ОД Никола Ристески
3   ОД Бојан Рајков
4   СР Марио Крстов
5   ОД Оливер Христов
6   ОД Иле Синев
7   СР Трајче Ефремов
8   СР Марјан Ташков
9   НП Бошко Ступиќ
11   СР Зоран Андонов
13   ОД Иван Колев
15   СР Антонио Георгиевски
16   СР Андреј Симевски
Бр. Позиција Играч
17   НП Александар Пановски
18   ОД Бобан Тиквешанац
19   НП Мартин Димоски
20   СР Дарко Алексовски
21   ОД Мелих Шерифов
22   ОД Анџело Николовски
23   СР Кристијан Антонов
24   СР Стојан Глигоров
90   ГМ Марио Сандевски
96   ГМ Горан Пашовски
  СР Владимир Дујовски
  СР Александар Темелков
  НП Петар Најдов

НаводиУреди

  1. „Macedonian Football | Kit-Go – Macedonian Football“. macedonianfootball.com. Посетено на 2018-03-24.

Надворешни врскиУреди