ФК Брегалница Штип

поранешен фудбалски клуб од Штип, Македонија

ФК Брегалница — поранешен македонски фудбалски клуб од Штип. Клубот последен пат се натпреварувал во Третата македонска фудбалска лига - Исток. Своите натпревари ги играл на Градскиот стадион Штип, кој има капацитет од 4.000 гледачи.

ФК Брегалница
Целосно име Фудбалски Клуб Брегалница
Основан 1921; пред 103 години (1921)
Распаднат 2008; пред 16 години (2008)
Стадион Градски стадион Штип
Капацитет 4,000
Лига I лига
2022/23 5.
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

Историја уреди

ФК Брегалница била создадена во 1921 година. Првата фудбалска топка во Штип ја донел во 1921 година Васил Вагленарски тогашен студент во Загреб. Како прв официјален натпревар се смета оној што е одигран на военото игралиште на тогашниот 23 пешадиски полг, а потоа натпреварите се играле на Бело брдо.

Од 1922 година до 1928 година одиграни се само неколку натпревари особено од страна на младината.

Во 1928/29 година, името Брегалница се заменува со „Обилиќ “ по барање на тогашната власт.

Во 1932 година дошло до повторно основање на Брегалница и тоа од составот на играчи од Обилиќ, Ѓачки и Ш.С.К и неколку играчи од Југовиќ од Ново Село. Финансирањето на Брегалница како и на останатите екипи од Штип беше самостојно, од страна на играчите, од фудбалските симпатизери и од доброволните прилози на трговците и занаетчиите[1].

Во својата историја, Брегалница има настапувано во Втората југословенска лига. По стекнувањето на независноста на Македонија, Брегалница станала член на Првата македонска фудбалска лига, но истата сезона (1992/93) таа испаднала од Лигата. По неколку сезони минати во второлигашка конкуренција, клубот повторно се вратил во Првата лига, во сезона 1996/97 и во сезона 1997/98, во која по одиграни 13 кола, се откажал од Лигата. Потоа настапил црн период за клубот, кој во сезоната 1999/00 испаднал од Втората фудбалска лига и неколку сезони играл во Третата лига - Исток.

Во летото 2008 година, ФК Алумина (тогашен второлигаш) била преземена од управата на Брегалница. Оттогаш името на Алумина било сменето во Брегалница 2008. Првичната Брегалница била распадната.

Навивачка поддршка уреди

Навивачката група на штипска Брегалница го носи името Фаланга и е навивачка група на актуелната Брегалница 2008.

Надворешни врски уреди

Наводи уреди

  1. ФК „Брегалница“ 1921-1991. Штип: Друштво за наука и уметност - Штип. 1991. стр. 22–23. На |first= му недостасува |last= (help)