ФК Напредок Кичево

македонски фудбалски клуб

ФК Напредокмакедонски фудбалски клуб од Кичево кој се натпреварува во Третата фудбалска лига - Запад.

ФК Напредок
Целосно име ФК Напредок Кичево
Основан 1928; пред 96 години (1928)
Распаднат
Стадион Градски стадион Кичево
Капацитет 6,000
Тренер Драган Матески
Лига Трета македонска лига - Запад
2019/20
(недовршена)
Трета лига - Запад, 8. од 12 места
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

Историја

уреди

Напредок е формиран во 1928 година, под името Јадран, а по Втората светска војна го носел името Јанчица сè до 1952 година, кога клубот го добил денешното име „Напредок“. Клупски бои се сината и белата, а клубот настапува на Градскиот стадион Кичево кој има капацитет од 4.000 гледачи. Најголемиот успех го има постигнато во натпреварувањето од рамките на Купот на Македонија, кога во сезоната 2003/2004 стигнал до финалето каде бил поразен од Слога Југомагнат. Навивачката група која го следи Напредок се вика Ѓаоли.

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди