ФК Кожуф Гевгелија, познат и по првичното име ФК Миравци - македонски фудбалски клуб од Миравци, Гевгелиско кој моментално се натпреварува во Втората Македонска фудбалска лига.

ФК Миравци
FudbalskiKlub Miravci amblem.jpg
Целосно име Фудбалски клуб Кожуф Гевгелија
Основан 1951; пред 73 години (1951)
Распаднат
Стадион Градски стадион Гевгелија
Капацитет 1,000
Лига Втора македонска лига - Исток
2019/20
(недовршена)
Втора лига - Исток, 5. од 10 места
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

Историја

уреди

Како Миравци

уреди

Клубот е основан во 1951 година. Во сезоната 2010/11, тие завршиле четврти во Вторатa македонска лига и обезбедиле пласман со победата против Скопје со резултат од 4-1 во плејофот.[1] но по направеното соединување со Вардар тие останале да се натпреваруваат во втората лига.[2]

Како Кожуф Гевгелија

уреди

Во 2013 година, клубот се преселил во Гевгелија и го сменил името во Кожуф Гевгелија.[3][4][5]

Наводи

уреди
  1. „FK Miravci Debuts in 1st Macedonian League“. MINA. Архивирано од изворникот на 2011-06-10. Посетено на 2011-06-08.
  2. „Official, FK Vardar Stays in First Division“. MINA. Архивирано од изворникот на 2018-06-20. Посетено на 2011-06-23.
  3. ФК„МИРАВЦИ“ ЌЕ СЕ ПРЕРЕГИСТРИРА ВО ФК„КОЖУФ“[мртва врска] gevgelija.gov.mk
  4. ФК„МИРАВЦИ“ ПРЕИМЕНУВАН ВО ФК„КОЖУФ“ Архивирано на 22 март 2016 г. gevgelija.gov.mk
  5. Градоначалникот на Гевгелија го дал името ФК „Кожуф“ од Гевгелија на клуб од село Миравци Архивирано на 3 септември 2013 г. a1on.mk 31 август 2013