Втора фудбалска лига на Македонија 2019/2020

Втората фудбалска лига на Македонија 2019/2020 - 28. издание на Втората фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала на 24 август 2019, а ќе заврши во мај 2020. Ова била последната сезона со по десет екипи, бидејќи од следната сезона ќе се одржи со по осум екипи од Лигите Исток и Запад.[1]

Втора македонска фудбалска лига
Сезона2019/2020
2018/19

Поради ширењето на заразата COVID-19 од вирусот SARS-CoV-2, Фудбалската Федерација на Македонија на 12 март 2020 (после 17 одиграни кола) одлучила, поради безбедноста на фудбалските работници, привремено да ја суспендира Втората лига и останатите натпреварувања организирани од Федерацијата.[2]

ЗападУреди

Втора македонска
фудбалска лига - Запад
Сезона2019/2020
Најголема победа на домашн теренКораби 4-0 Влазрими 77
Лабуништа 2011 6-2 Кадино
Кораби 4-0 Кадино
Најголема победа на гостински теренОхрид Лихнидос 1-5 Пелистер
Натпревар со најмногу головиЛабуништа 2011 6-2 Кадино
2018/19

ЕкипиУреди

Местоположба на екипите во сезоната 2019/20 - Запад
Екипа Град / Село Стадион Капацитет
Вардари1 Форино Градски стадион Гостивар 1,000
Влазрими 77 Кичево Стадион Влазрими1 3,000
Дрита Боговиње Игралиште Боговиње 500
Гостивар Гостивар Градски стадион Гостивар 1,000
Кадино Кадино Игралиште Кадино 1,000
Кораби Дебар Градски стадион Дебар 2,500
Лабуништа 2011 Лабуништа Стадион Градска Плажа 500
Охрид Лихнидос Охрид СРЦ Билјанини Извори 3,000
Пелистер Битола Стадион Тумбе Кафе 6,100
Скопје Скопје Стадион Железарница 3,000

1 Вардари бил унапреден бидејќи го освоил баражот за унапредување, како пополнување на местото во Втора лига - Запад.

ТабелаУреди

Мес Team Одиг О Н З Бд Напредување или испаѓање
1 Пелистер 16 10 3 3 32 14 +18 33 Пласман во Првата фудбалска лига на Македонија
2 Скопје 16 9 2 5 21 14 +7 29 Пласман во баражот за унапредување
3 Лабуништа 2011 16 8 3 5 26 17 +9 27
4 Влазрими 77 16 7 4 5 15 19 −4 25
5 Гостивар 16 6 5 5 21 19 +2 23
6 Вардари 16 6 3 7 23 21 +2 21
7 Кораби 16 6 3 7 24 23 +1 21 Отпаѓање во Третата фудбалска лига на Македонија
8 Дрита 16 6 3 7 19 20 −1 21
9 Охрид Лихнидос 16 4 2 10 15 29 −14 14
10 Кадино 16 2 4 10 15 33 −18 10
Updated to match(es) played on 7 март 2020. Извор: MacedonianFootball.com, Soccerway
Правила за класификација: 1) Поени; 2) Поени од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.


Местоположба според колоУреди

Табелата ги покажува позициите на екипите по секое завршено коло.

Екипа \ Коло 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
Пелистер 1 5 3 2 1 1 1 1 1 1 1 2 1 1 1 1
Скопје 5 2 1 1 4 5 5 8 5 4 3 1 3 2 2 2
Лабуништа 2011 3 3 2 5 3 4 3 3 3 2 4 3 2 4 3 3
Влазрими 77 3 3 7 6 7 6 6 4 4 3 2 4 4 3 4 4
Гостивар 7 7 4 3 2 3 4 5 6 5 5 5 5 6 6 5
Вардари 10 5 8 8 8 8 7 6 7 7 6 6 6 7 5 6
Кораби 5 8 6 7 6 7 8 7 8 8 8 8 7 8 8 7
Дрита 2 1 5 4 5 2 2 2 2 6 7 7 8 5 7 8
Охрид Лихнидос 8 9 9 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 9 9 9
Кадино 8 10 10 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 10 10 10
 • Со коси бројки се места кои го делеле две или повеќе екипи

Резултати (Коло 1–18)Уреди

Победа
Нерешено
Пораз
Дома \ Гости ВАР ВЛА ГОС ДРИ КАД КОР ЛАБ ОХР ПЕЛ СКО
Вардари 0-0 2-0 3-0 2-2 1-2 4-1 3-2 2-0
Влазрими 77 3-2 1-1 1-0 1-0 1-1 3-1 0-2 1-0
Гостивар 2-2 2-0 3-4 0-0 2-0 2-1 2-0 0-2
Дрита 1-0 0-1 2-0 3-1 1-0 0-1 0-0 0-0
Кадино 1-2 0-0 1-1 3-3 3-1 1-2 2-1 0-1
Кораби 4-0 2-1 2-1 4-0 2-1 2-0 1-2 2-2
Лабуништа 2011 1-0 0-1 2-1 3-2 6-2 3-2 1-1 2-0
Охрид Лихнидос 1-0 1-2 0-1 3-2 1-1 0-0 1-5 1-0
Пелистер 2-0 3-1 0-0 3-1 2-0 3-0 2-1 2-3
Скопје 3-0 2-0 4-2 0-1 2-0 1-0 1-0 2-1

Резултати (Коло 19–27)Уреди

Победа
Нерешено
Пораз
Дома \ Гости ВАР ВЛА ДРИ ГОС КАД КОР ЛАБ ОХР ПЕЛ СКО
Вардари
Влазрими 77
Гостивар
Дрита
Кадино
Кораби
Лабуништа 2011
Охрид Лихнидос
Пелистер
Скопје

ИстокУреди

Втора македонска
фудбалска лига - Исток
Сезона2019/2020
Најголема победа на домашн теренТиквеш 1930 Кавадарци 7-1 Осогово
Најголема победа на гостински теренПиту Гули 0-8 Беласица
Натпревар со најмногу головиПиту Гули 0-8 Беласица
Тиквеш 1930 Кавадарци 7-1 Осогово
Најголема серија без поразКожуф Гевгелија
Тиквеш 1930 Кавадарци
(8 натпревари)
2018/19

ЕкипиУреди

Местоположба на екипите во сезоната 2019/20 - Исток
Екипа Град Стадион Капацитет
Беласица Струмица Стадион Благој Истатов 9,200
Брегалница 2008 Штип Градски стадион Штип 4,000
Каменица Саса1 Македонска Каменица Градски стадион М. Каменица 2,500
Кит-Го Пехчево Градски стадион Пехчево 1,200
Кожуф Гевгелија Гевгелија Градски стадион Гевгелија 1,400
Осогово Кочани Стадион Никола Мантов 4,000
Питу Гули Крушево АМС Могила
Плачковица Радовиш Градски стадион Радовиш 2,000
Победа Прилеп АМС Могила
Тиквеш 1930 Кавадарци Кавадарци Градски стадион Кавадарци3 4,000

1 Поради реновирање на теренот на Стадионот во Штип,[3] Брегалница 2008 одиграла еден натпревар на Градскиот стадион Пехчево (7. коло).[4]

2 Првакот од Третата лига - Југоисток 2018/19, Дојранско Езеро, го откажал учеството во Втората лига - Исток за следната сезона. Следната екипа со можно право за унапредување, Тиверија, исто така ја одбила поканата за Втората лига. И седмо пласираниот исфрлен второлигаш од минатата сезона - Детонит Јуниор, ја одбил поканата и со тоа да се врати во второлигашкото друштво. Само Каменица Саса ја прифатила поканата и се вратила во Лигата откако била отпадната според пласманот.[5][6]

3 Поради реновирање на теренот на Стадионот во Кавадарци,[7] Тиквеш 1930 Кавадарци одиграл еден натпревар на Стадионот Зоран Паунов во Велес (15. коло).[8]

ТабелаУреди

Мес Team Одиг О Н З Бд Напредување или испаѓање
1 Беласица 16 13 1 2 37 9 +28 40 Пласман во Првата фудбалска лига на Македонија
2 Брегалница 2008 16 11 4 1 39 9 +30 37 Пласман во баражот за унапредување
3 Тиквеш 1930 Кавадарци 16 9 4 3 30 12 +18 31
4 Кит-Го 16 9 4 3 23 13 +10 31
5 Кожуф Гевгелија 16 9 3 4 26 16 +10 30
6 Каменица Саса 16 7 2 7 26 23 +3 23
7 Плачковица 16 3 4 9 17 30 −13 13 Отпаѓање во Третата фудбалска лига на Македонија
8 Победа 16 3 3 10 17 29 −12 12
9 Осогово 16 2 0 14 12 44 −32 6
10 Питу Гули 16 1 1 14 11 53 −42 4
Updated to match(es) played on 29 март 2020. Извор: MacedonianFootball.com, Soccerway
Правила за класификација: 1) Поени; 2) Поени од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.[9]


Местоположба според колоУреди

Табелата ги покажува позициите на екипите по секое завршено коло.

Екипа \ Коло 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
Беласица 1 2 2 3 2 2 2 3 1 2 1 1 1 1 1 1
Брегалница 2008 2 1 1 1 4 4 4 4 4 3 2 2 2 2 2 2
Тиквеш 1930 Кавадарци 5 3 3 2 1 1 1 2 3 4 4 4 3 4 3 3
Кит-Го 10 8 8 5 5 5 5 5 5 5 5 5 4 3 4 4
Кожуф Гевгелија 5 7 4 4 3 3 3 1 2 1 3 3 5 5 5 5
Каменица Саса 7 4 5 6 6 7 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6
Плачковица 8 9 9 7 7 8 8 7 7 7 7 7 7 7 7 7
Победа 4 6 6 8 8 6 7 8 8 8 8 8 8 8 8 8
Осогово 9 10 10 10 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9
Питу Гули 3 5 7 9 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10
 • Со коси бројки се места кои го делеле две или повеќе екипи

Резултати (Коло 1–18)Уреди

Победа
Нерешено
Пораз
Дома \ Гости БЕЛ БРЕ КАМ КИТ КОЖ ОСО ПИТ ПЛА ПОБ ТИК
Беласица 0-0 2-1 3-0 1-2 3-0 2-0 4-2 1-0
Брегалница 2008 1-1 1-0 3-0 5-0 5-0 2-1 3-0 0-1
Каменица Саса 0-3 2-2 0-3 3-1 4-1 3-0 2-0 0-1
Кит-Го 2-0 1-1 1-1 1-0 3-1 2-0 2-1 1-1
Кожуф Гевгелија 1-2 1-0 0-2 1-0 6-1 3-0 2-1 1-1
Осогово 0-2 1-2 2-5 1-2 0-4 1-3 1-0 0-1
Питу Гули 0-8 0-6 0-2 1-2 1-3 0-1 2-2 0-1
Плачковица 0-1 2-4 0-2 1-1 1-1 2-1 0-0 1-1
Победа 0-3 0-2 2-1 0-1 5-1 2-1 2-5 2-2
Тиквеш 1930 Кавадарци 1-2 0-2 4-0 1-0 0-1 7-1 5-0 3-1

Резултати (Коло 19–27)Уреди

Победа
Нерешено
Пораз
Дома \ Гости БЕЛ БРЕ КАМ КИТ КОЖ ОСО ПИТ ПЛА ПОБ ТИК
Беласица
Брегалница 2008
Каменица Саса
Кит-Го
Кожуф Гевгелија
Осогово
Питу Гули
Плачковица
Победа
Тиквеш 1930 Кавадарци

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

 1. "ФФМ одлучи, сезонава пола второлигаши испаѓаат". kajgana.com преку web.archive.org. 25 август 2019. Посетено на 19 август 2019.
 2. "Националниот шампионат во сите конкуренции се прекинува на неодредено време". Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org. 12 март 2020. Посетено на 13 март 2020.
 3. "Поради реновирање на теренот во Штип: Брегалница – Победа ќе се игра во Пехчево…". sportmedia.mk преку web.archive.org. 3 октомври 2019. Посетено на 3 октомври 2019.
 4. "Делегирање 7. коло" (PDF). Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org. 2 октомври 2019. Посетено на 3 октомври 2019.
 5. "Каменица Саса останува во Втората лига – Исток". ekipa.mk. 12 јули 2019. Посетено на 13 јули 2019.
 6. "Иако лани испадна, Каменица Саса пак ќе игра во ВМФЛ!". gol.mk. 12 јули 2019. Посетено на 13 јули 2019.
 7. "Се подготвува подлогата за нова трева на Градскиот стадион". Општина Кавадарци преку web.archive.org. 31 јануари 2020. Посетено на 27 февруари 2020.
 8. "Делегирање 15. коло" (PDF). Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org. 27 февруари 2020. Посетено на 27 февруари 2020.
 9. "Пропозиции за натпреварување во Втора МФЛ Исток и Втора МФЛ Запад" (PDF). Фудбалска Федерација на Македонија. јуни 2017. Посетено на 25 мај 2018.

Надворешни врскиУреди