Наумче Мојсоски

Македонски ракометар
(Пренасочено од Наумче Мојсовски)

Наумче Мојсовски (роден на 17 јуни 1980[1]) - поранешен македонски ракометар и репрезентативец.

Наумче Мојсовски
Naumce Mojsovski 20141130.jpg
Лични податоци
Име и презиме Наумче Мојсовски
Роден(а) 17 јуни 1980
Струга, СР Македонија, СФРЈ
Националност Македонија Македонец
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет
Висина 1,87 м
Тежина 92 кг
Позиција централен бек
Клупски податоци
Тековен клуб РК Металург
Број 18
Сениорски клубови
1996-2000
2000-2004
2005-2007
2007-2009
2009-
Македонија РК Струга Илинден
Македонија РК Пелистер
Македонија РК Вардар ПРО
Шпанија РК Сјудад де Логроњо
Македонија РК Металург
Репрезентација 1
  Македонија  108 (163)
1 Податоците за репрезентативни настапи и постигнати голови важат
за 11.05.2019

ЖивотописУреди

Наумче Мојсовски е роден на 17 јуни 1980 година во Струга. За време на школувањето бил одличен ученик, а омилени предмети му биле математика и географија. Кога бил во петто одделение, започнал да игра ракомет, а исто така, играл и фудбал и пливал. Негови ракометни идоли биле Боро Чурлевски од РК Пелистер и хрватскиот ракометар Ивано Балиќ.[2]

Спортска кариераУреди

Настапи за РК MеталургУреди

Настапи за репрезентацијатаУреди

НаводиУреди

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2013-03-28. Посетено на 2011-06-14.
  2. Жаклина Цветковска, "Ракометарот Мојсовски имаше час по испрашување во Крива Паланка", Дневник, година XVII, број 5310, петок, 8 ноември 2013, стр. 19.