Вега

(Пренасочено од SAO 67174)

Вега (Алфа Лира, α Лира, α Lyr(ae)) е најсветлата ѕвезда во соѕвездието Лира, петта ѕвезда по сјајност на ноќното небо и втора најсјајна на северната небесна полутопка, после Арктур. Релативно е блиску до Земјата, на 25,3 светлосни години, а заедно со Арктур и Сириус, е една од најсветлите ѕвезди во близина на Сонцето.

Вега
Местоположба на Вега(заокружена)
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лира
Ректасцензија 18ч 36м &1000000000563363500000056,33635с[1]
Деклинација +38° 47′ &1000000000001280200000001,2802″[1]
Прив. величина (V) +0,026[2] (−0,02...+0,07[3])
Особености
Развојна фаза главна низа
Спектрален тип A0Va[4]
U−B Боен показател 0,00[5]
B−V Боен показател 0,00[5]
Променлив тип Делта Штит[3]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)−13,9±0,9[6] км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 200.94[1] млс/г
Дек.: 286.23[1] млс/г
Паралакса (π)130.23 ± 0.36[1] млс
Оддалеченост25,04 ± 0,07 сг
(7,68 ± 0,02 пс)
Апсолутна величина (MV)+0,582[7]
Податоци
Маса2,135±0,074[8] M
Полупречник2,362 – 2,818[8] R
Површ. грав. (log g)4.1±0,1[9]
Сјајност40,12±0,45[8] L
Температура9.602±180[10] (8.152–10.060)[8][б 1] K
Вртежна брзина (v sin i)20,48±0,11[8] км/с
Други ознаки
Wega[11], Lucida Lyrae[12], Alpha Lyrae, α Lyrae, 3 Lyrae, BD+38°3238, GJ 721, HD 172167, HIP 91262, HR 7001, SAO 67174, LTT 15486[13]
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

Вега е многу проучувана од астрономите, наречена е „најважната ѕвезда на небото после Сонцето“.[14] Во минатото, Вега служела како ѕвезда Северница до околу 12.000 п.н.е., и повторно ќе биде тоа околу 14.000 година од нашата ера. Вега е првата ѕвезда (освен нашето Сонце) која е фотографирана и прва на која е изработена спектрална анализа, со помош на снимка од спектарот на ѕвездата.

Белешки уреди

 1. Поларната температура е за околу 2.000 K повисока отколку на екваторот поради брзото вртење на Вега

Наводи уреди

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 van Leeuwen, F. (ноемри 2007). „Validation of the new Hipparcos reduction“. Astronomy and Astrophysics. 474 (2): 653–664. arXiv:0708.1752. Bibcode:2007A&A...474..653V. doi:10.1051/0004-6361:20078357. S2CID 18759600. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 2. Bohlin, R. C.; Gilliland, R. L. (2004). „Hubble Space Telescope Absolute Spectrophotometry of Vega from the Far-Ultraviolet to the Infrared“. The Astronomical Journal. 127 (6): 3508–3515. Bibcode:2004AJ....127.3508B. doi:10.1086/420715.
 3. 3,0 3,1 Samus, N. N.; Durlevich, O. V.; и др. (2009). „VizieR Online Data Catalog: General Catalogue of Variable Stars (Samus+ 2007–2013)“. VizieR On-line Data Catalog: B/GCVS. Originally Published in: 2009yCat....102025S. 1: 02025. Bibcode:2009yCat....102025S.
 4. Gray, R. O.; Corbally, C. J.; Garrison, R. F.; McFadden, M. T.; Robinson, P. E. (2003). „Contributions to the Nearby Stars (NStars) Project: Spectroscopy of Stars Earlier than M0 within 40 parsecs: The Northern Sample I“. The Astronomical Journal. 126 (4): 2048. arXiv:astro-ph/0308182. Bibcode:2003AJ....126.2048G. doi:10.1086/378365. S2CID 119417105.
 5. 5,0 5,1 Ducati, J. R. (2002). „VizieR Online Data Catalog: Catalogue of Stellar Photometry in Johnson's 11-color system“. CDS/ADC Collection of Electronic Catalogues. 2237. Bibcode:2002yCat.2237....0D.
 6. Evans, D. S. (20–24 јуни 1966). „The Revision of the General Catalogue of Radial Velocities“. Proceedings from IAU Symposium no. 30. Determination of Radial Velocities and Their Applications. 30. London, England. стр. 57. Bibcode:1967IAUS...30...57E.
 7. Gatewood, George (2008). „Astrometric Studies of Aldebaran, Arcturus, Vega, the Hyades, and Other Regions“. The Astronomical Journal. 136 (1): 452–460. Bibcode:2008AJ....136..452G. doi:10.1088/0004-6256/136/1/452.
 8. 8,0 8,1 8,2 8,3 8,4 Yoon, Jinmi; и др. (јануари 2010). „A New View of Vega's Composition, Mass, and Age“. The Astrophysical Journal. 708 (1): 71–79. Bibcode:2010ApJ...708...71Y. doi:10.1088/0004-637X/708/1/71.
 9. Aufdenberg, J.P.; и др. (2006). „First results from the CHARA Array: VII. Long-Baseline Interferometric Measurements of Vega Consistent with a Pole-On, Rapidly Rotating Star?“. Astrophysical Journal. 645 (1): 664–675. arXiv:astro-ph/0603327. Bibcode:2006ApJ...645..664A. doi:10.1086/504149. S2CID 13501650.
 10. Kinman, T.; и др. (2002). „The determination of Teff for metal-poor A-type stars using V and 2MASS J, H and K magnitudes“. Astronomy and Astrophysics. 391 (3): 1039–1052. Bibcode:2002A&A...391.1039K. doi:10.1051/0004-6361:20020806.
 11. Allen, Richard Hinckley (1963). Star Names: Their Lore and Meaning. Courier Dover Publications. ISBN 978-0-486-21079-7.
 12. Kendall, E. Otis (1845). Uranography: Or, A Description of the Heavens; Designed for Academics and Schools; Accompanied by an Atlas of the Heavens. Philadelphia: Oxford University Press.
 13. Staff. „V* alf Lyr – Variable Star“. SIMBAD. Посетено на 20 октомври 2007.—use the "display all measurements" option to show additional parameters.
 14. Gulliver, Hill, Austin F.; Graham; Adelman, Saul J. (1994). Вега: брза вртечка поларна ѕвезда. The Astrophysical Journal 429 (2): L81–L84. doi:10.1086/187418. Посетено на 29 октомври 2007.

Координати:   &1000000000000001800000018ч &1000000000000003600000036м &1000000000056336400000056,3364с, +&1000000000000003800000038° &1000000000000004700000047′ &1000000000000129100000001,291″