Фридрих Вилхелм Бесел (германски: Friedrich Wilhelm Bessel; (22 јули 178417 март 1846) бил германски математичар, астроном и систематичар во Беселовите функции (кој ги открил Даниел Бернули). Бил современик на Карла Гаус, кој исто така бил математичар и астроном. Астероидот 1552 Бесел го добил името во негова чест.

Фридрих Вилхелм Бесел
Фридрих Вилхелм Бесел
Роден(а)22 јули 1784(1784-07-22)
Минден, Минден-Равенсберг (денес Германија)
Починал(а)17 март 1846(1846-03-17) (возр. 61)
Кенигсберг, Прусија (денес Калининград, Русија)
ЖивеалиштеПрусија
НационалностПруско (Германец)
Полињаастрономија и математика
УстановиКенигсбершки универзитет
ДокторандиФридрих Вилхелм Аргеландер
Познат поБеселова функција
Беселова елипсоида
Поважни наградиЗлатен медал на Кралското астрономско друштво (1829 и 1841)

Надворешни врски

уреди