Северница (Алфа Мала Мечка; α UMi / α Ursae Minoris / Алфа Мала Мечка), позната е и како ѕвезда водилка, е најсјајната ѕвезда во соѕвездието Мала Мечка. Сместена е многу блиску до северниот небесен пол, и во моментов е поларна ѕвезда.

Алфа Мала Мечка

Северница снимена со телескопот „Хабл“
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Мала Мечка
Ректасцензија 02ч 31м 48.7с
Деклинација +89° 15′ 51″
Прив. величина (V) 1.97
Особености
Спектрален тип F7 Ib-II SB
U−B Боен показател 0.38
B−V Боен показател 0.60
Променлив тип кефеида
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-17 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 44.22 млс/г
Дек.: -11.74 млс/г
Паралакса (π)7.56 ± 0.48 млс
Оддалеченост430 ± 30 сг
(132 ± 8 пс)
Апсолутна величина (MV)-3.64
Податоци
Маса4.3 +1.1 за Pol B M
Полупречник30 R
Сјајност2200 L
Температура7200 K
Металичност112% solar[1]
Вртење~17 км/с
Старост? години
Други ознаки
Polaris, Cynosura, Alruccabah, Phoenice,

Lodestar, Pole Star, Tramontana, Angel Stern,

Navigatoria, Star of Arcady, Yilduz, Mismar,

Поля́рная звезда́ (Polyarnaya zvyezda), 1 Ursae Minoris, HR 424,

BD +88°8, HD 8890, SAO 308, FK5 907,

GC 2243, ADS 1477, CCDM 02319+8915, HIP 11767.

Северница е оддалечена околу 430 светлосни години од Земјата. Класифицирана е како α UMi A, F7 светлосен џин (II) или суперџин (Ib). Двете помали пратилки се: α UMi B, F3V ѕвезда која орбитира на растојание од 2400 ае, и α UMi Ab, ѕвезда џуџе која е многу блиску со полупречник на орбитата од 18,5 AU. Најновите истражувања покажуваат дека Северница може да е дел од отворена група ѕвезди од типот A и F.

Надворешни врски

уреди

Наводи

уреди
  1. Cayrel de Strobel, G. (2001). „ Catalogue of [Fe/H] determinations for FGK stars: 2001 edition “. A&A. 373: 159–163. Укажано повеќе од еден |author= и |last= (help)
Претходник
Kochab & Pherkad
Поларна ѕвезда
500–3000
Наследник
Alrai