PubMed

(Пренасочено од PMID)

PubMed — бесплатен пребарувач на базата на податоци MEDLINE која содржи библиографски одредници за дела од областа на медицината и биотехнологијата. Со пребарувачот раководат и го одржуваат Националната медицинска библиотека на САД (NLM) и Националните здравствени институти користејќи го системот за пребарување на информации Entrez.[1]

PubMed
Содржина
Контакт
Истраж. центарНационална медицинска библиотека на САД (NLM)
Воведена1996
Пристап
Мреж. местоpubmed.ncbi.nlm.nih.gov
Алатки
Разно

Од 1971 до 1997 г. базата MEDLINE била достапна само во установи како универзитетски библиотеки. Со воведувањето на PubMed во јануари 1996 г. е овозможено приватно и бесплатно пребарување од домот или од работното место.[2] Бесплатениот пристап за јавноста започнал да се нуди во јуни 1997 г.[3]

Содржина уреди

Покрај MEDLINE, PubMed нуди пристап кон:

 • постари одредници од печатини верзии на Index Medicus наназад до 1951 г. и порано
 • одредници кон извесни стручни списанија пред нивното внесување во Index Medicus и MEDLINE, како на пр. Science, BMJ и Annals of Surgery
 • мошне скорешни одредници во записите за написи пред нивно внесување во Medical Subject Headings (MeSH) и ставање во MEDLINE
 • збирка книги достпани во целосен текст и други подзбирки од материјалот на NLM[4]
 • PMC-наводи
 • книжница на NCBI

Многу записи на PubMed имаат врска до написите во полн текст, и некои од нив се достапни бесплатно преку PubMed Central[5] и месни огледални места како Europe PubMed Central.[6]

Информациите за стручните списанија индексирани во MEDLINE и достапни преку PubMed стојат во каталогот на NLM.[7]

На 27 јануари 2020 г. PubMed содржел преку 30 милиони библиографски одредници и извадоци со временски опсег наназад до 1966 г., избрани дела до 1865 г. и многу помалку дела до 1809 г. На тој датум 20 милиони записи на PubMed records биле наведени со нивните извадоци, а 21,5 милиони имаат врски до нивниот полн текст (од кои 7,5 бесплатно).[8] Во текот на претходната деценија додавани се просечно милион нови одредници годишно. Околу 12 % од одредниците во PubMed се однесуваат на дела поврзани со ракот, чиј удел пораснал од 6 % во 1950-тите на 16 % во 2016 г.[9] Добар удел имаат предметите „хемија“ (8,69 %), „терапија“ (8,39 %) и „зараза“ (5 %).

Во 2016 г. NLM го измениле системот, со цел да им овозможат на издавачите непосредно да исправаат грешки во одредниците на PubMed.[10]

PMID уреди

PMID (од анг. PubMed identifier) е единствена назнака за секоја одредница која се состои од бројка.[11]

Поврзано уреди

Наводи уреди

 1. „PubMed“.
 2. „PubMed Celebrates its 10th Anniversary“. Technical Bulletin. United States National Library of Medicine. 2006-10-05. Посетено на 2011-03-22.
 3. Lindberg DA (2000). „Internet access to the National Library of Medicine“ (PDF). Effective Clinical Practice. 3 (5): 256–60. PMID 11185333. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 November 2013.
 4. „PubMed: MEDLINE Retrieval on the World Wide Web“. Fact Sheet. United States National Library of Medicine. 2002-06-07. Посетено на 2011-03-22.
 5. Roberts RJ (January 2001). „PubMed Central: The GenBank of the published literature“. Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America. 98 (2): 381–2. Bibcode:2001PNAS...98..381R. doi:10.1073/pnas.98.2.381. PMC 33354. PMID 11209037.
 6. McEntyre JR, Ananiadou S, Andrews S, Black WJ, Boulderstone R, Buttery P, и др. (January 2011). „UKPMC: a full text article resource for the life sciences“. Nucleic Acids Research. 39 (Database issue): D58-65. doi:10.1093/nar/gkq1063. PMC 3013671. PMID 21062818.
 7. „NLM Catalogue: Journals referenced in the NCBI Databases“. NCBI. 2011.
 8. (Напомена: За да ја погледате тековната големина на базата, внесете „1800:2100[dp]“ во пребарувачкото поле на https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/ и стиснете на „search“.)
 9. Reyes-Aldasoro CC (2017). „The proportion of cancer-related entries in PubMed has increased considerably; is cancer truly "The Emperor of All Maladies"?“. PLOS ONE. 12 (3): e0173671. Bibcode:2017PLoSO..1273671R. doi:10.1371/journal.pone.0173671. PMC 5345838. PMID 28282418.
 10. „MEDLINE/PubMed Production Improvements Underway“. NLM Technical Bulletin (411): e1. July–August 2016.
 11. Keener, Molly. „PMID vs. PMCID: What's the difference?“ (PDF). University of Chicago. Архивирано од изворникот (PDF) на 6 July 2014. Посетено на 19 January 2014. Занемарен непознатиот параметар |name-list-style= (help)

Надворешни врски уреди