Денеб (α Cyg / α Cygni) е најсјајната ѕвезда во соѕвездието Лебед и има вертекс во летниот триаголник. Таа е 19-та најсјајна ѕвезда на ноќното небо, со привидна магнитуда од 1,25. Денеб е бел суперџин и е една од најлуминозните познати ѕвезди. Позната е, односно била позната, по многу други имиња, меѓу кои: Аридед, Дениб Адиге и Аридиф, кои денес се заборавени.

Deneb[1]
Cygnus constellation map.png
Соѕвездието Лебед каде што се наоѓа ѕвездата Денеб.
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20 ч 41 м 25,9 с
Деклинација +45° 16' 49"
Привидна величина (V)1.25
Особености
Спектрален типA2 Ia
U−B боен показател−0.24
B−V боен показател+0.09
Променлив типAlpha Cyg
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)−4.5 km/s
Сопствено движење (μ) RA: 1.99 mas/yr
Dec.: 1.95 mas/yr
Паралакса (π)2.29 ± 0.32 mas
Растојаниеapprox. 1400 ly
(approx. 440 pc)
Апсолутна величина (MV)−6.95
Други ознаки
α Cygni, Alpha Cyg, 50 Cyg, Arided, Aridif, Gallina, Arrioph, HR 7924, BD +44°3541, HD 197345, SAO 49941, FK5: 777, HIP 102098.

НаводиУреди