Фомалхаут (Fomalhaut) (α PsA / α Piscis Austrini) најсјајната ѕвезда во соѕвездието Јужна Риба и е осумнаесеттата најсјајна ѕвезда на ноќното небо. Фомалхаут може да се види долу на јужното небо од северната полутопка на есен и на почетокот на зимата. Блиску е до 50˚N латитуда, и се појавува заедно со Сириус, а не се појавува повторно додека да зајде Антарес. Името ѝ значи „устата на китот“, од арапското فم الحوت fum al-ḥawt. Има ѕвездена класификација А, и се наоѓа на околу 25,127 светлосни години од Земјата. Фомалхаут има околу себе прстен од вселенска прашина. Заради прстенот околу Фомалхаут, ѕвездата ја викаат „Окото на Саурон“.

Fomalhaut
Fomalhaut with Disk Ring and extrasolar planet b.jpg
Прстенот околу Фомалхаут покажува позиција на планета Fomalhaut b — сликано со
телескопот Хабл
фотографија на НАСА
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Јужна Риба
Ректасцензија 22ч 57м &1000000000000039100000039,1с
Деклинација −29° 37′ &1000000000000002000000020″
Прив. величина (V) 1.16
Особености
Спектрален тип A3 V
U−B Боен показател 0.08
B−V Боен показател 0.09
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)+6.5 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 329.22 млс/г
Дек.: −164.22 млс/г
Паралакса (π)130.58 ± 0.65 млс
Оддалеченост25,0 ± 0,1 сг
(7,66 ± 0,04 пс)
Апсолутна величина (MV)1.73
Податоци
Маса2.1 ± 0.2[1] M
Полупречник1.832[1] R
Површ. грав. (log g)4.21[1]
Сјајност17.66[1] L
Температура8,751[1] K
Металичност[Fe/H] = −0.10[1]
Вртежна брзина (v sin i)93[1] км/с
Старост(2 ± 1) × 108[1] години
Други ознаки
α Piscis Austrini, Alp PsA, Alf PsA, 24 PsA, Gl 881, HR 8728, CD -30°19370, HD 216956, GCTP 5565.00, LTT 9292, SAO 191524, FK5 867, HIP 113368.
Наводи во бази
SIMBAD— податоци
ARICNSподатоци
Енциклопедија на
вонсончеви планети
податоци

БелешкиУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 Di Folco, E.; Thévenin, F.; Kervella, P.; Domiciano de Souza, A.; Coudé du Foresto, V.; Ségransan, D.; Morel, P. (2004). „VLTI near-IR interferometric observations of Vega-like stars“. Astronomy and Astrophysics. 426: 601−617. doi:10.1051/0004-6361:20047189.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)

Надворешни врскиУреди

најсјајнaта ѕвезда https://celestia.space/

најсјајните ѕвезди во ноќното небо

најсјајните ѕвезди