< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

996 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 996. година пред новата ера, 996. од првиот милениум п.н.е., 96. од 10 век п.н.е. и седма од 990-тите п.н.е.

997 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар997 п.н.е.
CMXCVI п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 81
Старогрчка ера221 пред 1. олимпијада
Асирски календар3754
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1589
Берберски календар−46
Будистички календар−452
Бурмански календар−1634
Византиски календар4512–4513
Кинески календар癸未(вод. коза)
1700 или 1640
    — до —
甲申年 (дрв. мајмун)
1701 или 1641
Коптски календар−1280 – −1279
Етиопски календар−1004 – −1003
Еврејски календар2764–2765
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−940 – −939
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2104–2105
Холоценски календар9004
Ирански календар1618 п.п. – 1617 п.п.
Исламски календар1668 п.х. – 1667 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1337
Мингуо-календар2908 пред Р. Кина
民前2908年
Нанакшахи−2464
Тајландски сончев календар−454 – −453
Тибетски календар阴水羊年
(женска вода-коза)
−870 или −1251 или −2023
    — до —
阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
−869 или −1250 или −2022

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4512 и 4513 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3754 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2764 и 2765 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 243 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 996 година се протега во 1640 и 1641, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1700 и 1701 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 453 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1667 и 1666 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...