< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

930 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 930. година пред новата ера, 930. од првиот милениум п.н.е., 30. од 10 век п.н.е. и прва од 930-тите п.н.е.

931 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар931 п.н.е.
CMXXX п.н.е.
Староегипетска ераXXII династија, 13
Старогрчка ера155 пред 1. олимпијада
Асирски календар3820
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1523
Берберски календар20
Будистички календар−386
Бурмански календар−1568
Византиски календар4578–4579
Кинески календар己丑(зем. вол)
1766 или 1706
    — до —
庚寅年 (мет. тигар)
1767 или 1707
Коптски календар−1214 – −1213
Етиопски календар−938 – −937
Еврејски календар2830–2831
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−874 – −873
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2170–2171
Холоценски календар9070
Ирански календар1552 п.п. – 1551 п.п.
Исламски календар1600 п.х. – 1599 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1403
Мингуо-календар2842 пред Р. Кина
民前2842年
Нанакшахи−2398
Тајландски сончев календар−388 – −387
Тибетски календар阴土牛年
(женска земја-вол)
−804 или −1185 или −1957
    — до —
阳金虎年
(машко железо-тигар)
−803 или −1184 или −1956

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4578 и 4579 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3820 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2830 и 2831 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 177 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 930 година се протега во 1706 и 1707, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1766 и 1767 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 387 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1599 и 1598 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...