< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

909 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 909. година пред новата ера, 909. од првиот милениум п.н.е., 9. од 10 век п.н.е. и последна од 900-тите п.н.е.

910 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар910 п.н.е.
CMIX п.н.е.
Староегипетска ераXXII династија, 34
Старогрчка ера134 пред 1. олимпијада
Асирски календар3841
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1502
Берберски календар41
Будистички календар−365
Бурмански календар−1547
Византиски календар4599–4600
Кинески календар庚戌(мет. куче)
1787 или 1727
    — до —
辛亥年 (мет. свиња)
1788 или 1728
Коптски календар−1193 – −1192
Етиопски календар−917 – −916
Еврејски календар2851–2852
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−853 – −852
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2191–2192
Холоценски календар9091
Ирански календар1531 п.п. – 1530 п.п.
Исламски календар1578 п.х. – 1577 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1424
Мингуо-календар2821 пред Р. Кина
民前2821年
Нанакшахи−2377
Тајландски сончев календар−367 – −366
Тибетски календар阳金狗年
(машко железо-куче)
−783 или −1164 или −1936
    — до —
阴金猪年
(женско железо-свиња)
−782 или −1163 или −1935

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4599 и 4600 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3841 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2851 и 2852 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 156 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 909 година се протега во 1727 и 1728, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1787 и 1788 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 366 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1577 и 1576 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...