< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

986 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 986. година пред новата ера, 986. од првиот милениум п.н.е., 86. од 10 век п.н.е. и седма од 980-тите п.н.е.

987 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар987 п.н.е.
CMLXXXVI п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 91
Старогрчка ера211 пред 1. олимпијада
Асирски календар3764
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1579
Берберски календар−36
Будистички календар−442
Бурмански календар−1624
Византиски календар4522–4523
Кинески календар癸巳(вод. змија)
1710 или 1650
    — до —
甲午年 (дрв. коњ)
1711 или 1651
Коптски календар−1270 – −1269
Етиопски календар−994 – −993
Еврејски календар2774–2775
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−930 – −929
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2114–2115
Холоценски календар9014
Ирански календар1608 п.п. – 1607 п.п.
Исламски календар1657 п.х. – 1656 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1347
Мингуо-календар2898 пред Р. Кина
民前2898年
Нанакшахи−2454
Тајландски сончев календар−444 – −443
Тибетски календар阴水蛇年
(женска вода-змија)
−860 или −1241 или −2013
    — до —
阳木马年
(машко дрво-коњ)
−859 или −1240 или −2012

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4522 и 4523 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3764 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2774 и 2775 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 233 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 986 година се протега во 1650 и 1651, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1710 и 1711 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 443 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1656 и 1655 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...