< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

962 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 962. година пред новата ера, 962. од првиот милениум п.н.е., 62. од 10 век п.н.е. и трета од 960-тите п.н.е.

963 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар963 п.н.е.
CMLXII п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 115
Старогрчка ера187 пред 1. олимпијада
Асирски календар3788
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1555
Берберски календар−12
Будистички календар−418
Бурмански календар−1600
Византиски календар4546–4547
Кинески календар丁巳(огн. змија)
1734 или 1674
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
1735 или 1675
Коптски календар−1246 – −1245
Етиопски календар−970 – −969
Еврејски календар2798–2799
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−906 – −905
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2138–2139
Холоценски календар9038
Ирански календар1584 п.п. – 1583 п.п.
Исламски календар1633 п.х. – 1632 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1371
Мингуо-календар2874 пред Р. Кина
民前2874年
Нанакшахи−2430
Тајландски сончев календар−420 – −419
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
−836 или −1217 или −1989
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
−835 или −1216 или −1988

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4546 и 4547 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3788 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2798 и 2799 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 209 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 962 година се протега во 1674 и 1675, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1734 и 1735 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 419 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1632 и 1631 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...