< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

953 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 953. година пред новата ера, 953. од првиот милениум п.н.е., 53. од 10 век п.н.е. и четвртта од 950-тите п.н.е.

954 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар954 п.н.е.
CMLIII п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 124
Старогрчка ера178 пред 1. олимпијада
Асирски календар3797
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1546
Берберски календар−3
Будистички календар−409
Бурмански календар−1591
Византиски календар4555–4556
Кинески календар丙寅(огн. тигар)
1743 или 1683
    — до —
丁卯年 (огн. зајак)
1744 или 1684
Коптски календар−1237 – −1236
Етиопски календар−961 – −960
Еврејски календар2807–2808
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−897 – −896
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2147–2148
Холоценски календар9047
Ирански календар1575 п.п. – 1574 п.п.
Исламски календар1623 п.х. – 1622 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1380
Мингуо-календар2865 пред Р. Кина
民前2865年
Нанакшахи−2421
Тајландски сончев календар−411 – −410
Тибетски календар阳火虎年
(машки оган-тигар)
−827 или −1208 или −1980
    — до —
阴火兔年
(женски оган-зајак)
−826 или −1207 или −1979

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4555 и 4556 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3797 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2807 и 2808 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 200 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 953 година се протега во 1683 и 1684, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1743 и 1744 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 410 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1622 и 1621 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...