< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

927 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 927. година пред новата ера, 927. од првиот милениум п.н.е., 27. од 10 век п.н.е. и осма од 920-тите п.н.е.

928 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар928 п.н.е.
CMXXVII п.н.е.
Староегипетска ераXXII династија, 16
Старогрчка ера152 пред 1. олимпијада
Асирски календар3823
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1520
Берберски календар23
Будистички календар−383
Бурмански календар−1565
Византиски календар4581–4582
Кинески календар壬辰(вод. змеј)
1769 или 1709
    — до —
癸巳年 (вод. змија)
1770 или 1710
Коптски календар−1211 – −1210
Етиопски календар−935 – −934
Еврејски календар2833–2834
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−871 – −870
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2173–2174
Холоценски календар9073
Ирански календар1549 п.п. – 1548 п.п.
Исламски календар1597 п.х. – 1596 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1406
Мингуо-календар2839 пред Р. Кина
民前2839年
Нанакшахи−2395
Тајландски сончев календар−385 – −384
Тибетски календар阳水龙年
(машка вода-змеј)
−801 или −1182 или −1954
    — до —
阴水蛇年
(женска вода-змија)
−800 или −1181 или −1953

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4581 и 4582 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3823 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2833 и 2834 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 174 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 927 година се протега во 1709 и 1710, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1769 и 1770 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 384 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1596 и 1595 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...