< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

973 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 973. година пред новата ера, 973. од првиот милениум п.н.е., 73. од 10 век п.н.е. и четвртта од 970-тите п.н.е.

974 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар974 п.н.е.
CMLXXIII п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 104
Старогрчка ера198 пред 1. олимпијада
Асирски календар3777
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1566
Берберски календар−23
Будистички календар−429
Бурмански календар−1611
Византиски календар4535–4536
Кинески календар丙午(огн. коњ)
1723 или 1663
    — до —
丁未年 (огн. коза)
1724 или 1664
Коптски календар−1257 – −1256
Етиопски календар−981 – −980
Еврејски календар2787–2788
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−917 – −916
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2127–2128
Холоценски календар9027
Ирански календар1595 п.п. – 1594 п.п.
Исламски календар1644 п.х. – 1643 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1360
Мингуо-календар2885 пред Р. Кина
民前2885年
Нанакшахи−2441
Тајландски сончев календар−431 – −430
Тибетски календар阳火马年
(машки оган-коњ)
−847 или −1228 или −2000
    — до —
阴火羊年
(женски оган-коза)
−846 или −1227 или −1999

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4535 и 4536 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3777 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2787 и 2788 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 220 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 973 година се протега во 1663 и 1664, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1723 и 1724 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 430 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1643 и 1642 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...