< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

902 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 902. година пред новата ера, 902. од првиот милениум п.н.е., 2. од 10 век п.н.е. и трета од 900-тите п.н.е.

903 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар903 п.н.е.
CMII п.н.е.
Староегипетска ераXXII династија, 41
Старогрчка ера127 пред 1. олимпијада
Асирски календар3848
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1495
Берберски календар48
Будистички календар−358
Бурмански календар−1540
Византиски календар4606–4607
Кинески календар丁巳(огн. змија)
1794 или 1734
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
1795 или 1735
Коптски календар−1186 – −1185
Етиопски календар−910 – −909
Еврејски календар2858–2859
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−846 – −845
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2198–2199
Холоценски календар9098
Ирански календар1524 п.п. – 1523 п.п.
Исламски календар1571 п.х. – 1570 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1431
Мингуо-календар2814 пред Р. Кина
民前2814年
Нанакшахи−2370
Тајландски сончев календар−360 – −359
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
−776 или −1157 или −1929
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
−775 или −1156 или −1928

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4606 и 4607 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3848 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2858 и 2859 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 149 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 902 година се протега во 1734 и 1735, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1794 и 1795 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 359 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1570 и 1569 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...