< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

907 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 907. година пред новата ера, 907. од првиот милениум п.н.е., 7. од 10 век п.н.е. и осма од 900-тите п.н.е.

908 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар908 п.н.е.
CMVII п.н.е.
Староегипетска ераXXII династија, 36
Старогрчка ера132 пред 1. олимпијада
Асирски календар3843
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1500
Берберски календар43
Будистички календар−363
Бурмански календар−1545
Византиски календар4601–4602
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
1789 или 1729
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
1790 или 1730
Коптски календар−1191 – −1190
Етиопски календар−915 – −914
Еврејски календар2853–2854
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−851 – −850
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2193–2194
Холоценски календар9093
Ирански календар1529 п.п. – 1528 п.п.
Исламски календар1576 п.х. – 1575 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1426
Мингуо-календар2819 пред Р. Кина
民前2819年
Нанакшахи−2375
Тајландски сончев календар−365 – −364
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
−781 или −1162 или −1934
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
−780 или −1161 или −1933

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4601 и 4602 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3843 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2853 и 2854 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 154 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 907 година се протега во 1729 и 1730, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1789 и 1790 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 364 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1575 и 1574 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...